03.09.2014 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nervózni z daždivého počasia začínajú byť aj pestovatelia zemiakov

Nervózni z daždivého počasia začínajú byť už aj pestovatelia zemiakov. Uviedol to pre TASR tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

"Podľa odhadu Štatistického úradu SR k 15. augustu 2014 sa ich pestovateľská plocha medziročne zvýšila o 300 hektárov (ha) a o takmer 9 % vyššia by mala byť aj ich priemerná hektárová úroda. Avšak nepriazeň počasia môže očakávania produkčných ukazovateľov zredukovať, pretože na miestach, kde sa v tomto čase už zemiaky vyorávali a zbierali, momentálne ešte zotrvávajú v zemi," priblížil.
Pokusy o ich zber podľa neho zatiaľ neprinášajú dobré výsledky, lebo pokiaľ sa aj vyorávače dostanú na polia, vyorané zemiaky sú väčšinou príliš zablatené, takže sa nemôžu roztriediť na triedičkách. "V mokrej zemi však môžu začať hniť, čo by znížilo ich očakávanú domácu produkciu," upozornil.
Konštatoval zároveň, že osevné plochy zrnovej kukurice sa síce medziročne znížili o viac ako 5 %, ale jej produkcia by mala byť napriek tomu vyššia. Porasty sú zatiaľ väčšinou v dobrom stave, ale až ďalší vývoj počasia ukáže, či sa poľnohospodárom podarí dostať do sýpok aj primeranú kvalitu.
Fenoménom zvyšujúcim ich náklady, môže byť podľa Nemca najmä vysoká vlhkosť kukuričného zrna a s ňou spojené riziká jeho znehodnotenia plesňami v prípade nedostatočného vysušenia a skladovania. "Daždivé počasie však môže skomplikovať aj zber ostatných jesenných plodín, preto by poľnohospodári uvítali, keby sa už konečne zmenilo," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down