05.09.2014 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Notári pri dedení pozemkov musia rešpektovať zákaz delenia pôdy

Notári počas troch mesiacov, odkedy je účinný nový zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku (od 1. 6.), klientom pri uzatváraní zmlúv zvyknú podávať právne poradenstvo.

"Objasňujeme, na ktoré prípady sa zákon vzťahuje, kedy treba postupovať podľa procesu, ktorý zákon zaviedol a kedy to potrebné nie je. Účastníkov zmluvy, na ktorých sa proces vzťahuje, vedia notári zastúpiť, keďže sú vybavení zaručeným elektronickým podpisom (ZEP). Komunikácia s príslušným okresným úradom, pozemkovým a lesným odborom sa totiž uskutočňuje elektronicky cez ZEP. Takže túto službu môže potom notár priamo klientom ponúknuť a zastúpiť ich pri splnení požiadaviek zákona, aby okresný úrad mohol rozhodnúť," povedal pre TASR prezident Notárskej komory (NK) SR Karol Kovács. Zatiaľ sa on sám s takým prípadom, kedy by bolo potrebné absolvovať povoľovací postup, nestretol.
"O prevod pôdy náš úrad doteraz požiadali väčšinou poľnohospodári z obce, pod ktorú pozemky patrili alebo osoby blízke vlastníkovi a v takých prípadoch povoľovací proces absolvovať nemusia, išlo teda o právne úkony, ktoré nespadajú pod režim zákona." Prezident NK SR pripomenul, že počas dedičského konania, kedy súčasťou dedičstva sú aj poľnohospodárske pozemky, notár je povinný rešpektovať, až na určité výnimky, zákon o zákaze drobenia poľnohospodárskej a lesnej pôdy.
"Podľa zákona nie je možné rozdeliť poľnohospodársku pôdu tak, aby vznikla výmera nižšia ako 2000 m2, pri lesoch 5000 m2. Rovnaké pravidlo platí aj pri vzniku spoluvlastníckych podielov. Zákaz delenia pozemkov sa nevzťahuje na staršie dedičstvá po poručiteľoch, ktorí zomreli pred účinnosťou tohto zákona, teda pred 1.9.1995. V takom prípade notár osvedčí dohodu dedičov, aj keď sa na jej základe má znížiť výmera pod zákonom určenú hranicu, keďže sa dodržiava zákaz retroaktivity právnej normy," doplnil Kovács.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down