10.06.2014 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová technológia do repky ozimnej

Doba kráča dopredu, no nie všetko , čo bolo v minulosti, bolo zlé. V 80. rokoch, konkrétne v roku 1988 bol totiž započatý prvý vývoj tolerancie Clearfieldu kapustovitých. Prvé odrody jarnej repky boli uvedené na európsky trh v roku 2009, o dva roky neskôr k nim pribudli aj Clearfield odrody repky ozimnej. Clearfiled je na Slovensku známa značka v slnečnici. Dnes túto technológiu v repke ozimnej na Slovensko prináša spoločnosť BASF Slovensko v spolupráci s osivárskymi spoločnosťami Limagrain, Monsanto, Pioneer a Rapool.

Podrobnejšie sa o tejto technológii hovorilo v Nízkych Tatrách v Jasnej, kde sa v hoteli Družba uskutočnil seminár venovaný novému prípravku Cleravis, ako aj novým hybridom repky ozimnej, ktoré táto moderná technológia zahŕňa.

V Maďarsku, kde sa táto technológia zaviedla ešte v roku 2011 mali vlani na jeseň približne 9 % plôch vysiatych Clearfield repkami. V tomto roku sa počíta s navýšením plochy na 16 %. „To svedčí o tom, že sa jedná o dynamicky sa vyvíjajúcu, medzi maďarskými pestovateľmi uznávanú technológiu,“ uviedol Ing. Gábor Palfay, vedúci technického oddelenia BASF v Maďarsku, ktorý sa s prítomnými pestovateľmi podelil o svoje skúsenosti s Clearfield systémom.

Celý článok bude uverejnený v niektorom z najbližších vydaní Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down