21.12.2023 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové výzvy pre chovateľov ošípaných v EÚ

Európska komisia podporuje produkciu bezpečného a kvalitného bravčového mäsa pomocou výrobných systémov šetrných ku klíme, zdrojom a k zvieratám. Implementácia nových digitálnych technológií navyše poskytuje príležitosti, ktoré dosiaľ neboli plne využité.

V tomto kontexte sa mení i európsky chov ošípaných a niektoré výzvy, ktorým čelia európski chovatelia:

  • Prísnejšie pravidlá: Predpokladá sa, že zavádzanie nových a udržateľnejších chovateľských noriem a prísnejších pravidiel pre splnenie požiadaviek na životné prostredie a dobré životné podmienky zvierat (tabuľka) zvýši náklady na živočíšnu výrobu v EÚ. Rozdiely medzi krajinami EÚ s ohľadom na národné normy môžu viesť k narušeniu hospodárskej súťaže v rámci Európskeho združenia voľného obchodu.
  • Priestor pre prasnice: Trend, ktorý trvá už viac rokov a bude sa rozširovať s veľmi vážnymi dôsledkami pre spôsob zakladania fariem. Zákaz používania klietok pre gravidné prasnice sa v súčasnosti rozšíril i pre laktujúce prasnice, pričom európske smernice propagujú smer, ktorý prasniciam poskytuje voľnosť vo väčšine času v pôrodnici. Dôsledkom toho je, že pôrodné koterce budú musieť byť väčšie, čo vyžaduje, aby farmári znížili počet prasníc na svojich farmách, alebo aby ich rozšírili. Ako prekonať problém zaľahnutia prasiatok je predmetom neustáleho výskumu.
  • Zachovanie chvostov a semenníkov: Trend, ktorý možno pozorovať prevažne v Európe a možno sa zdá, že nie je až taký dôležitý, ale bude návodom k budúcim „výrobným licenciám“ pre chovateľov ošípaných. Otázkam kupírovania chvostov a kastrácii je v Európe venovaná stále väčšia pozornosť a v snahe vyhnúť sa týmto praktikám sa robí veľa výskumov. Pokrok je však pomalý, preto sa ponúka otázka: ak sa prasatám v daných systémoch nedarí dobre, možno je potrebné upraviť skôr systém než zvieratá. Konečný výsledok by mohol viesť k rôznym voľbám dizajnu, kŕmenia a riadenia farmy.

Viac sa dočítate v príspevku  Ing. JAROSLAVA SMITALA, Ph.D. - v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 1/2024.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down