Novela o neprimeraných podmienkach poškodí obchodníkov aj potravinárov

Pripravovaná novela zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch v podobe, v akej je predložená, by mala vážny dosah na slovenských obchodníkov a potravinárov. Na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedli predstavitelia Zväzu obchodu (ZO) SR.

„Smeruje ku kolapsu slovenských obchodníkov. Môžu vzniknúť aj problémy slovenských potravinárov,“ zdôraznil prezident ZO SR Martin Katriak. Novela sa podľa neho nachádza v predbežnom pripomienkovom konaní a pripravilo ju ministerstvo pôdohospodárstva.
„Táto pripravovaná novela je postavená na filozofii, ktorou sa riadia zahraničné obchodné reťazce,“ uviedol Katriak. Právna norma totiž podľa neho zaraďuje medzi subjekty obchodného vzťahu popri dodávateľoch a odberateľoch aj združenia odberateľov. Na Slovensku však združenia odberateľov majú iba slovenskí obchodníci.
Zahraniční obchodníci pôsobiaci na Slovensku podľa Katriaka takéto združenia alebo aliancie nemajú, pre slovenských obchodníkov to preto podľa neho prinesie množstvo problémov. „Sťaží to vyjednávacie procesy, sťaží to cenové záležitosti, sťaží to ekonomické záležitosti a tiež prerozdeľovanie výsledkov,“ vymenoval Katriak.
V neposlednom rade to však podľa neho sťaží aj prístup k slovenským výrobcom potravín. Kým v súčasnosti podľa neho slovenskí obchodníci viac „fandia“ slovenským potravinárom, po novom to už nebudú môcť robiť.
„Otvoríme verejnú súťaž a vyhrá ten, kto dá lepšie podmienky. A potom už nebude mať slovenský obchodník 65 % slovenských výrobkov na pultoch, ale bude mať toľko, koľko majú zahraničné obchodné reťazce,“ dodal Katriak. Ďalším problémom pripravovanej novely je podľa neho to, že zákon zakazuje množstevné zľavy. „Je to obchodná praktika, ktorá na svete platí, od kedy tu obchod je,“ opísal Katriak.
Zväz zároveň pripomenul, že od januára 2018 vstúpi do platnosti rozsiahla novela zákona o odpadoch. ZO SR túto novelu podľa predsedu environmentálnej sekcie zväzu Michala Sebíňa víta. Právna norma totiž podľa neho posilní kontrolné mechanizmy producentov obalov.
„Ide najmä o výrobcov, ktorí dostávajú právo vykonávať vo svojej zmluvnej organizácii zodpovednosti výrobcov kontrolu efektivity vynaložených prostriedkov a v prípade, ak organizácia svoje povinnosti neplní, vypovedať jej zmluvu,“ vysvetlil Sebíň.

(tasr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *