02.01.2018 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela zákona o hnojivách má prispieť k ochrane podzemných vôd

Novela zákona o hnojivách, ktorá nadobúda účinnosť od nového roka, má prispieť k zlepšeniu ochrany podzemných vôd. Počíta s tým Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

"Návrh zákona sa predkladá z dôvodu úpravy správnych aplikačných postupov tak, aby nedochádzalo k bodovému znečisteniu, respektíve, aby sa predišlo možnej kontaminácii podzemných vôd s následným vstupom nežiaducich látok do potravinového reťazca," zdôvodnil agrorezort v dôvodovej správe k legislatívnej norme. Novela zákona zadefinuje podmienky na dočasné uskladnenie tuhých hospodárskych hnojív na poľnohospodárskej pôde v zraniteľných oblastiach.
Právna norma rieši aj pokutovanie. V prípade, ak producent sekundárneho zdroja živín alebo producent kompostu poruší povinnosti vyplývajúce zo zákona, Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky mu môže uložiť pokutu. Tá sa môže pohybovať od 500 eur do 5000 eur.
Novela upravuje aj prípady, kedy nebudú musieť poľnohospodári žiadať kontrolný ústav o povolenie na používanie hnojív. "V prípade, ak nedôjde k zmene výrobných podmienok, napr. v zložení vstupných surovín alebo zmene teploty spracovania, tak nedôjde ani k zmene vlastností a obsahu živín, rizikových prvkov a mikrobiologických parametrov vo výstupnom produkte, a z toho dôvodu nebude potrebné pred každou aplikáciou sekundárneho zdroja živín alebo kompostu žiadať kontrolný ústav o povolenie na ich používanie," uvádza sa v novele.
Návrh zákona bude mať podľa MPRV pozitívny vplyv na životné prostredie z hľadiska ochrany pôd a vôd pred dusičnanmi, ako aj pozitívny vplyv na životné prostredie v okolí ľudských obydlí. "Návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy v dôsledku vzniku možnosti udeľovania sankcií pri porušení zákonných ustanovení. Bude mať tiež pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie, nakoľko už nebude potrebné žiadať o vydanie povolenia pred každou aplikáciou sekundárneho zdroja živín alebo kompostu, ak nepríde k zmene ich výrobných podmienok," dodalo MPRV.
Plénum Národnej rady SR odobrilo aj pozmeňujúci návrh zo spoločnej správy výborov, ktorým sa ustanoví možnosť použiť pri výpočte dávky dusíka v hospodárskych hnojivách iné hodnoty, ako sú ustanovené v prílohe zákona na základe analytického rozboru na obsah dusíka v hospodárskom hnojive.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down