24.10.2016 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela zákona o potravinách neodstránila jeho odborné nedostatky

Novela zákona o potravinách z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorú aktuálne prerokúva Národná rada (NR) SR, neodstránila jeho odborné nedostatky. Uviedla to dnes na tlačovej besede predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Katarína Fašiangová. Miliónové pokuty, s ktorými novela naďalej počíta, sú podľa SAMO neprimerané a nespravodlivé.

To, čo najviac obchodníkov trápi v novele je podľa Fašiangovej možnosť darovania potravín po dátume minimálnej trvanlivosti (DMT) a pokuty. "Po skončení riadneho pripomienkového konania, ktorého sa aktívne zúčastnili obchodníci, ale aj iné dotknuté rezorty a mienkotvorná odborná verejnosť, bol návrh (novely) veľmi rýchlo stiahnutý a vláde bol predložený úplne iný materiál. Ten ignoroval výsledky pripomienkového konania," povedala.
Zdôraznila, že zásadným nedostatkom novely zákona podľa obchodníkov je, že aj naďalej neumožňuje prihliadať na okolnosti konkrétneho prípadu porušenia a hlavne nikto nezohľadňuje ani závažnosť porušenia zákona. Toto podľa nej mala odstrániť novela zákona, ktorá bola v pripomienkovom konaní. "Žiaľ, tento výsledok odborného dialógu skončil v koši," doplnila.
Podľa Fašiangovej bude tak naďalej dochádzať k tomu, že v prípade tretieho drobného pochybenia, aj keď to nijako neohrozuje zdravie či život spotrebiteľa, musí byť uložená pokuta minimálne 1 milión eur, ktorú kontrolné orgány v zmysle súčasného zákona nemajú možnosť znížiť, hoci je neprimeraná konkrétnemu porušeniu. Takýmto pochybením môže byť napríklad prehliadnutie jedného balenia cestovín po DMT medzi miliónom produktov na pultoch.
Pripomenula, že napríklad Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou udelil v roku 2015 za 116 prípadov zanedbania starostlivosti o pacienta pokuty v celkovej výške necelých 190.000 eur. Predložená novela zákona o potravinách je nespravodlivá v tom, že na rozdiel od praxe v iných krajinách EÚ udelené miliónové pokuty znášajú výhradne iba obchodníci, hoci sa na nich podieľajú aj iné články dodávateľsko-odberateľského reťazca.
Obchodníci združení v SAMO podľa nej upozorňujú, že ak sa novela zákona o potravinách schváli v podobe, v akej bola predložená do NR SR, dotkne sa to negatívne všetkých predajcov. Ohrozená môže byť podľa jej slov najmä zamestnanosť a nové investície v regiónoch, ale negatívne dosahy môžu pocítiť aj slovenskí dodávatelia. "Vysoký podiel pokút v dôsledku pochybení ostatných článkov potravinového reťazca prinúti obchodníkov suplovať úlohu štátu a sprísniť predtrhovú kontrolu kvality dodávaného tovaru," dodala.
Podľa Jozefa Goliana zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre je Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ vo využití potravín po DMT najkonzervatívnejšie. Výška pokút, ktorá sa na Slovensku udeľuje za ojedinelý nález potraviny v predaji po DMT prevyšuje aj pokutovanie v bohatých krajinách Európy. "V našich podmienkach sú teda pokuty nadhodnotené, bude treba v tejto oblasti zmenu," podčiarkol Golian.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down