09.01.2014 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novela zákona prikáže uvádzať pôvod potravín

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek považuje metodiky, ktoré merajú podiel slovenských potravín v obchodoch na Slovensku, "za presné od 0 do 100 %". Absolútne odmieta aj metodiky merania podielu slovenských potravín v obchodoch založených na podiele tzv. potravín vystavených na regáli. "To predsa nie je smerodajné. Smerodajné je to, koľko slovenských potravín sa predá," uviedol Ľ. Jahnátek.

Minister zároveň informoval, že pripravovaná novela zákona o potravinách, ktorá je práve v legislatívnom konaní, bude obsahovať aj nové formulácie o spôsobe výpočtu podielu slovenských potravín v obchodoch. "Tie doterajšie nešťastné tzv. Matovičove tabule (pred predajňami) sú v praxi úplne zmätočné. Bol to v čase novelizácie zákona poslanecký návrh. My ho nekomentujeme, ale musíme ho zmeniť," poznamenal.
"Zavedie sa úplne nový systém, v ktorom sa bude vykazovať, koľko je predaných slovenských potravín v jednotlivých predajniach. Budeme dokonca zverejňovať aj 20 základných druhov potravín, aby sme vedeli, aký je podiel slovenských výrobcov pri týchto potravinách. Každý zákazník teda dostane reálny obraz o tom, ako sa slovenské potraviny v danom obchode, v danom reťazci predávajú," avizoval minister.

Tieto údaje budú podľa Ľ. Jahnátka vznikať na základe hlásení, ktoré budú na MPRV SR dávať samotné predajne. "Malo by to byť už relatívne presné," myslí si minister. "My predpokladáme, že od roku 2015 už budeme mať presné údaje o tom, koľko sa slovenských potravín vlastne na Slovensku predáva, ale dnes sú to všetko len dohady," dodal. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down