06.03.2014 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový program: menej ovocia a mlieka do škôl?

Európska komisia nedávno zverejnila návrh nariadenia, ktorého cieľom je zlúčenie v súčasnosti oddelených schém školské ovocie a školské mlieko do jedného spoločného programu.

nová schéma bude fungovať v rámci spoločného právneho a finančného rámca. To by malo zlepšiť a zjednodušiť administratívne požiadavky, keďže sa zníži riadenie a organizačná záťaž vnútroštátnych orgánov, škôl a dodávateľov. Účasť v programe bude pre členské štáty dobrovoľná a budú si tiež môcť vybrať, ktoré výrobky chcú distribuovať.
Nová schéma bude mať rozpočet vo výške 230 miliónov eur na školský rok, z toho 150 mil. eur pôjde na ovocie a zeleninu a 80 mil. eur na mlieko. Pre porovnanie, v aktuálnom školskom roku je k dispozícii 197 mil. eur, z toho 122 mil. eur na ovocie a zeleninu a 75 mil. eur na mlieko.

O tejto téme sa hovorilo aj na februárovej Rade ministrov poľnohospodárstva, pričom väčšina členských krajín tento návrh EK podporila a podľa predbežných informácií by zlúčený program mal platiť od školského roku 2015/2016.

Slovenský minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek však na spomenutom rokovaní Rady ministrov vyslovil isté výhrady, respektíve obavy k návrhu Komisie.  Ako Ľ. Jahnátek uviedol, Slovensko uplatňuje oba školské programy, a to pomerne úspešne. Veď v čerpaní financií vyčlenených na školské ovocie dosahujeme dlhodobo vyše 90 percent. „Úlohou školských programov je podporiť konzumáciu ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov a z nášho pohľadu súčasné programy túto úlohu plnia,“ zdôraznil.

Viac sa dočítate v 10. čísle Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down