18.04.2012 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový šéf PKS verí v návrat zašlej slávy

Na minulotýždňovom valnom zhromaždení Potravinárskej komory Slovenska (PKS) došlo k zmene na poste prezidenta tejto samosprávnej organizácie - Jána Johanesa vystriedal Daniel Poturnay. Ten zastáva post generálneho riaditeľa akciovej spoločnosti United Industries, ktorá vlastní – okrem iného – Levické mliekarne a Víno Nitra. Krátko po zvolení do funkcie sme DANIELA POTURNAYA požiadali o rozhovor.

Z koľkých kandidátov si členovia PKS vyberali svojho nového prezidenta?

„Keďže predchádzajúci prezident Potravinárskej komory Slovenska Ján Johanes sa po dvoch funkčných obdobiach rozhodol nekandidovať na tento post, ešte pred valným zhromaždením sa uskutočnili vnútrokomorové diskusie a na ich základe bol navrhnutý len jeden kandidát na post prezidenta PKS, ktorým som bol ja. Valné zhromaždenia ma potom jednohlasne zvolilo do tejto funkcie na najbližšie tri roky.“

S akými cieľmi a predsavzatiami sa ujímate funkcie prezidenta PKS?

„Predovšetkým je to veľký záväzok, a budem sa snažiť nesklamať dôveru, ktorú mi dali delegáti valného zhromaždenia. Žiaľ, potravinársky priemysel sa nachádza vo veľmi zložitej situácii, dokonca by som povedal, že je zdecimovaný. Dlhodobo klesá jeho význam, jeho podiel na HDP a na druhej strane sa prehlbuje naša záporná obchodná bilancia s agropotravinárskymi komoditami. Cieľom PKS bude zastaviť tento negatívny trend a, samozrejme, hľadať a navrhovať také opatrenia, aby sa potravinársky priemysel vrátil na pozície, ktoré mu prináležia. Nemali by sme zabúdať, že práve potravinárstvo, spolu s poľnohospodárstvom, dokážu v podstate ako jediné odvetvia zabezpečiť zamestnanosť aj v tých najodľahlejších oblastiach Slovenska.“

Očakávate, že vám v tom pomôže aj štátna exekutíva?

„Od nedávno vymenovanej vlády očakávame najmä dôsledné presadzovanie záujmov potravinárskeho priemyslu vo vzťahu k Európskej únii. Práve teraz prebiehajú rokovania o novej podobe spoločnej poľnohospodárskej politiky, pričom návrhy starých členských krajín obsahujú diskriminačné opatrenia, ktoré by znamenali znevýhodnenie nášho poľnohospodárstva a sekundárne i potravinárskeho priemyslu. Považujeme za životný záujem SR eliminovať čo najviac z týchto diskriminačných návrhov. Boli by sme radi, keby ministerstvo pôdohospodárstva vytvorilo spoločný tím, kde by sme sa podrobne informovali o prebiehajúcich rokovaniach, o stave kde sa nachádzame a o ďalších cieľoch pre tieto rokovania.

Taktiež očakávame, že nový minister pôdohospodárstva bude vyvážene pristupovať k záujmom poľnohospodárov a potravinárov, pretože podľa nás iba silný potravinársky priemysel môže zabezpečiť dlhodobý rozvoj a stabilitu celého agropotravinárskeho odvetvia a rovnako aj zamestnanosť v jednotlivých regiónoch Slovenska. Za veľký problém potravinárskeho priemyslu považujeme nadmernú národnú reguláciu v otázke kvalitatívnych požiadaviek na potraviny. Tieto požiadavky pritom platia iba pre slovenských producentov, ale nie pre dovozcov potravín, ktorí tým získavajú nemalú konkurenčnú výhodu. Zvyšovaním národnej regulácie vlastne znižujeme konkurenčnú schopnosť SR. To je dosť vážna vec, ktorou by sa mali príslušné štátne orgány zaoberať.

Boli by sme tiež radi, keby vláda zvážila i zníženie DPH na potraviny. Viem, že vývoj štátneho rozpočtu v predchádzajúcom období a ani predikcia na ďalšie obdobie nie je veľmi priaznivá, ale myslíme si, že v strednodobom horizonte by sa o tom dalo uvažovať. Podľa nás, v niektorých prípadoch môže práve zníženie daňového zaťaženia priniesť vyššie efekty pre štát než zvyšovanie daní.“

Vzťahy medzi obchodnými reťazcami a potravinármi sú značne naštrbené. Ako by sa to podľa vás dalo zmeniť?

„Vidíme veľký priestor na kultiváciu vzťahov medzi obchodnými reťazcami a výrobcami potravín. V prvom rade by si reťazce mali priznať väčšiu mieru zodpovednosti za kvalitu predávaných potravín. Veď práve oni priniesli najväčší tlak na ceny potravín, čo sa potom pomerne často premieta do zníženej kvality potravín. Prvé kroky sa už v tomto smere urobili, ale stále tu vidíme priestor na zlepšenie.“

Nie je vylúčené, že s nástupom novej vlády opäť dôjde k zákonnej regulácii vzťahov medzi obchodom a výrobcami potravín. Podporíte takéto riešenie?

„Ak by sa tak stalo, tak by sme sa chceli zúčastniť na príprave takého zákona. A ak bude mať pozitívny vplyv na vzťahy medzi obchodníkmi a potravinármi, tak ho radi i podporíme. Predchádzajúci zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch mal veľa chýb, no jednoznačne prispel k zintenzívneniu diskusie medzi potravinármi a obchodnými reťazcami.“

A ako hodnotíte vzťahy medzi PKS a SPPK?

„Podľa mňa sú dobré a som presvedčený, že aj v budúcnosti dokážeme v mnohých veciach nájsť spoločnú reč. Jednou z takých tém je určite spoločná poľnohospodárska politika.“

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down