10.12.2019 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový variant vírusu PRRS v dánskych chovoch ošípaných

PRRS (reprodukčný a respiračný syndróm ošípaných) je vírusové infekčné ochorenie ošípaných všetkých vekových skupín, ktoré spôsobuje chovateľom významné ekonomické straty po celom svete. Choroba postihuje najmä reprodukčné ukazovatele (aborty) a dýchací aparát. Pôvodcom je RNA vírus, pri ktorom sa rozlišujú dva základné genotypy - americký a európsky.

Toto leto sa v dánskych chovoch ošípaných objavil nový kmeň vírusu PRRS. Celkovo bolo zasiahnutých asi 35 fariem a ich počet rastie. Škoda je obzvlášť závažná na farmách ošípaných, kde sa nevykonávala vakcinácia proti PRRS.

Na niekoľkých tzv. PRRS - prostých farmách boli chované prasnice, ktoré nikdy predtým neboli vystavené infekcii ani vakcinácii, preto boli vysoko vnímavé. Výsledkom toho bola vysoká morbidita aj mortalita infekcie s mŕtvymi, resp. neživotaschopnými ciciakmi.

Vakcína PRRS bola v Dánsku zakázaná

Ako príčina bol identifikovaný nový kmeň vírusu PRRS, ktorý je výsledkom mutácie, ktorá nastala kombináciou dvoch rôznych typov vakcín súčasne v jednom chove ošípaných. To spôsobilo vznik nového kmeňa PRRS, proti ktorému nie je účinná ani jedna z použitých vakcín. Situácia nastala, keď jedna farma zmenila používanú vakcínu.

Jednou zo zahrnutých vakcín je Suvaxyn PRRS MLV, ktorú vyrába spoločnosť Zoetis. Ide o vakcínu, ktorá bola na dánsky trh uvedená len nedávno. Dánske ministerstvo životného prostredia a potravín ju zatiaľ stiahlo z trhu. Druhá vakcína bola vyrobená firmou Hipra. Proti tejto vakcíne neboli podniknuté žiadne kroky.
Spoločnosť Zoetis nesúhlasila s rozhodnutím dánskych orgánov, pretože nevidí dôvod, aby sa jej vakcína stiahla z trhu. Spoločnosť tvrdí, že je známe, že vírus PRRS mutuje pravidelne, čo sa už dokázalo viackrát. Európska lieková agentúra (EMA) nevidí zatiaľ dôvod na kopírovanie dánskeho rozhodnutia pre celú Európu.

Celý článok Doc. MVDr. IVANA  HOLKA, PhD. si môžete prečítať v odbornom Týždenníku Roľnícke noviny č. 50.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down