07.06.2018 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Núdzový vetrací systém a bezpečnosť zvierat

Najhoršia vec, ktorá sa chovateľovi ošípaných môže stať, je nepovšimnutý výpadok vetrania v maštali. Poplašné zariadenia majú túto závažnú situáciu hlásiť. Navyše, v tomto prípade musia núdzové vetracie systémy zabezpečiť minimálnu výmenu vzduchu.

Výpadky vetrania môžu viesť k vysokým stratám zvierat a tým aj k hospodárskym stratám. Téme núdzového vetrania by sa preto mala vždy venovať dostatočná pozornosť. Aj podľa zákona o ochrane zvierat (§ 18 ods.5) musí byť k dispozícii poplašné zariadenie, ktoré hlási výpadok vetrania a tiež núdzový vetrací systém. V prípade úradnej kontroly je táto úloha splnená vtedy, keď sú inštalované funkčné poplašné a náhradné systémy, ktoré sú aj pravidelne preskúšavané.

V praxi sa osvedčili nasledujúce technické riešenia: 

  • Okenný otvárač: Staršie systémy pracujú s elektromagnetmi, ktoré v prípade poplachu, resp. výpadku prúdu majú uvoľniť okná a tie by sa mali otvoriť. V praxi sa žiaľ už častejšie stalo, že dlhšiu dobu zavreté okná sa nalepia na tesnenie a už len gravitáciou sa neotvárajú. Dôsledky toho si môže každý predstaviť. Novšie systémy pracujú preto s mechanizmom, ktorý v prípade núdze otvorí okná pomocou tyče. Ak poplašné zariadenie zistí poruchu alebo prehriatie, napr. z dôvodu výpadku prúdu, potom je vyslaný následne signál, ktorý vedie k uvoľneniu prítlačného valca predpätého pružinovým perom. Následne sa otvoria okná smerom von. Tento systém má tú výhodu, že napr. okná otvorené po výpadku prúdu môžu byť centrálne zatvorené.
  • Otvárač dverí - lepšia voľba: Dvere otvárajúce sa samostatne sa osvedčili ako núdzový vetrací systém v praxi lepšie. Na tento účel musí byť na každé dvere, vedúce do oddelenia, inštalovaný elektromagnet. Zároveň musí byť prestavaný i uzamykací mechanizmus kľučky. Spínač vedľa dverí preruší prúd k magnetom. Tým sa uvoľní a závažie natiahnuté cez valec k dverám ťahá dvere. Dvere sú otvorené a čerstvý vzduch prúdi do priestoru. Zároveň je však potrebné dbať aj na to, aby centrálna chodba bola veľkoryso vetraná (veľké dvere smerom von, ktoré sa rovnako otvárajú). Výhoda tohto systému spočíva v tom, že je v činnosti denne pri kontrolnom prechode cez maštale, čím zaručuje funkčnú bezpečnosť. V prípade maštalí s centrálnymi prechodmi môže byť pre dostatočné núdzové vetranie potrebná kombinácia dverových a okenných otváračov.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č.  23.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down