22.09.2014 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O nových genetických zdrojoch v šľachtení kukurice

EURALIS Saaten GmbH z Nemecka ako najväčšia pobočka francúzskej EURALIS Semences SAS, založila v decembri minulého roka na Slovensku svoju organizačnú zložku. Aj keď sa odrody francúzskeho šľachtenia na našich poliach už pestujú, cieľom EURALIS Saaten GmbH – o.z. na Slovensku pod vedením Ing. Petra Kolenčika je budovanie značky EURALIS a dostať ju ešte viac do povedomia slovenských farmárov. Z toho dôvodu sa začiatkom septembra vo Veľkom Mederi uskutočnilo sympózium zamerané na kukuricu.

Skupina EURALIS je francúzsky holding, ktorého korene spočívajú v poľnohospodárskom družstve.  Ide o združenie 15-tisíc farmárov, z ktorých 12-tisíc je akcionárov a 5000 z nich sú zamestnanci. Spoločnosť vznikla v roku 1936 spojením troch kooperatívnych družstiev. Dnes má viac ako 5100 zamestnancov, obrat 1,5 miliardy eur a je rozdelená do štyroch divízií.

Podľa A. Gorselitz z EURALIS Saaten GmbH v Nemecku, je najplodnejšou divíziou skupiny EURALIS jej poľnohospodárska divízia. S 910-tis. tonami vyrobených cereálií patrí EURALIS medzi významných hráčov na Európskom trhu. V tejto divízii pracuje vyše 960 ľudí a vytvára obrat okolo 622 mil. eur.

Ďalšia divízia je zameraná na investície, rozvoj a výstavbu. „Pomáhame rozvíjať farmy našim členom, vyvíjame partnerstvá pre rôzne značky“ povedala A. Gorselitz.

Celkom 173 zamestnancov pracuje v potravinárskej divízii, ktorá spracováva produkty z kačíc a husí. Táto divízia je najväčším výrobcom kačacej a husacej pečienky na svete a tieto delikatesy vyváža, dnes už do celého sveta.

Veľmi dôležitou súčasťou podnikateľskej aktivity spoločnosti je divízia osív. „Vytvárame obrat 169 mil. eur, z toho 75 % je z exportu. 13 % z tohto obratu ďalej reinvestujeme na výskum a rozvoj v oblasti genetiky a biotechnológií. Máme 500-tisíc experimentálnych pozemkov, na ktorých testujeme naše odrody a 3 milióny hektárov plôch je osiatych našimi odrodami,“ prezradila A. Gorselitz.

Spoločnosť na Slovensku testuje a uvádza na trh osivá odrôd kukurice, repky, slnečnice, ciroku a sóje. Ako na sympóziu zaznelo, v najbližšej budúcnosti plánuje postupne vybudovať malý tím aj tu na Slovensku, pre upevnenie pozície značky EURALIS na trhu.

 V roku 2013 uviedla spoločnosť na trh genetickú skupinu Tropical Dent. Podľa D. Savaire z Francúzska ide o originálnu genetickú skupinu s vynikajúcim heteróznym efektom prejavujúcim sa hlavne vysokou a stabilnou úrodou v rôznych pôdnoklimatických podmienkach a tiež výborným schnutím zrna na konci vegetácie.

Celý článok bude uverejnený v najbližšom vydaní Roľníckych novín.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down