O víťazovi rozhodla posledná vyoraná brázda

Hra konských svalov, hlasné pokriky furmanov, ukážky namáhavého orania. Aj taká bola atmosféra na Celoslovenských dňoch poľa (CDP).

DVORY NAD ŽITAVOU. Skúsení oráči zo Slovenska a Českej republiky sa predviedli, aby ukázali svoju silu i fortieľ. Pre staršie generácie nostalgická spomienka na časy minulé, pre mladšie atrakcia. Kedysi však celkom bežná činnosť a životná nutnosť každého sedliaka na dedine. Keď nemal kone alebo aspoň kravy, nemal poorané a ostal bez úrody.
 Orať koňmi v súčasnosti už veľa ľudí nedokáže. A tých, ktorí by si v tejto oblasti trúfli aj súťažiť, je ešte menej. Našťastie sa ich zopár našlo a návštevníci v Dvoroch nad Žitavou sa o tom mohli presvedčiť na vlastné oči. Oráči predstavili obrábanie pôdy spôsobom, aký bol ešte začiatkom minulého storočia u nás pomerne bežný.
„Ďakujem oráčom, že prišli a ukázali nám svoje majstrovstvo. Vyzeralo to tak, že podmienky budú mať veľmi ťažké. Oráči i koníky však prišli veľmi dobre pripravení a svoju prácu zvládli. Pôdne podmienky sa nám podarilo zlepšiť hlavne vďaka organizátorom výstavy, ktorý minulý týždeň zavlažili pozemok a tak požadovanú hĺbku orby dodržali všetci, bez technických problémov,“ zhodnotil súťaž hlavný rozhodca - doc. Ing. Jozef Ďuďák, PhD. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktorý dohliadal na dodržiavanie pravidiel. Ako ďalej uviedol, v duchu pravidiel Slovenskej spoločnosti pre orbu, spracovaných podľa pravidiel platných pre Majstrovstvá sveta v orbe sa posudzovalo celkovo dvanásť kritérií. Desať z nich ukazovalo na kvalitu orby a dve kritériá sa vzťahovali na dvojzáprah - ako ho furman ovládal, či ho kone poslúchali a ako boli sústrojné.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 28.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down