01.04.2015 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O zrušení mliečnych kvót od 1. apríla farmári vedeli od roku 2008

Farmári vedeli o definitívnom ukončení národných kvót na mlieko, ktoré sa v EÚ uplatňuje oddnes, už od roku 2008. Uviedol to dnes po rokovaní vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek (Smer-SD).

Poľnohospodári sa na túto skutočnosť teda podľa neho mali možnosť pripraviť. "Niektoré členské štáty sa na skončenie kvót pripravovali veľmi intenzívne. Posilnili kapacity vo výrobe mlieka a hlavne koordinovali odbyt cez odbytové družstvá, či cez obchodné organizácie," poznamenal.
Na Slovensku sa podľa jeho slov, aj z dôvodu ukončenia mliečnych kvót, v novom programovom období výrazne zvýšila podpora na dojnice. "Pôvodnú podporu 81 eur, ktoré poľnohospodári dostávali v starom programovacom období, zvyšujeme na 379 eur," doplnil. Farmári tak podľa Jahnátka budú dostávať o takmer 300 eur viac na jednu dojnicu ako doteraz.
"Zaviedli sme zároveň nový titul, a to podporu vo výške 160 eur na jalovicu. Cez tieto štátne podpory by sme tak mali síce čiastočne, ale myslím, že dosť výrazne vykryť náklady na výrobu mlieka. To by malo poľnohospodárom pomôcť pri 'cenovej vojne', ktorá môže v EÚ nastať z dôvodu voľného pohybu mlieka po celoeurópskom trhu," dodal.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down