20.03.2014 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obavy z uvoľnenia obchodu s Ukrajinou majú aj potravinári

Obavy z uvoľnenia obchodu s Ukrajinou musia mať okrem slovenských poľnohospodárov aj výrobcovia potravín. Uviedol to pre TASR tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

"Náš východný sused patrí medzi päticu najväčších svetových výrobcov medu, môže k nám ponúkať hydinu a hydinárske výrobky, ale aj ďalšie potravinové segmenty. Je síce pravda, a Štátna veterinárna a potravinová správa SR na to upozornila, že z hľadiska bezpečnosti má aj Ukrajina svoj systém kontroly kvality potravín, ale Európska únia s ním doteraz nemá veľké skúsenosti, lebo väčšina ukrajinského exportu smerovala do Ruska," priblížil S. Nemec.
Pravdou je podľa neho aj to, že ak EÚ viac otvorí svoj trh pre niektorých producentov potravín, tí musia najprv prejsť kontrolou a až potom môžu začať s exportom. "Keďže ide o mimoriadnu situáciu a EÚ vníma tento krok ako gesto dobrej vôle voči Ukrajine, celý tento proces nemusí trvať tak dlho, ako si to možno niekto myslí. Slovensko by si pritom prípadné ukrajinské potravinové dovozy malo strážiť ako oko v hlave, lebo s importom nekvality nemá v ostatných rokoch najlepšie skúsenosti," upozornil.
"Za problém považujeme tiež to, že rozhodnutie uvoľniť obchod s Ukrajinou prichádza v čase, keď sa poľnohospodári pripravujú na nové sedemročné programové obdobie a robia si aj dlhodobé plány. To všetko môže byť teraz vážne narušené tým, že sa do praxe dostáva veľmi unáhlene prijaté opatrenie, ktoré nebolo riadne zanalyzované z hľadiska jeho následkov," zdôraznil S. Nemec.
"Nespochybňujeme, že Ukrajine treba pomáhať, ale nemalo by sa to diať na úkor časti podnikateľského spektra. Takéto opatrenia majú byť podľa nášho názoru dôsledne zvážené a najmä presne analyzované ich následky. A to nielen globálne z hľadiska celého trhu EÚ, ale aj teritoriálne, lebo sa neprejavia rovnako v celom priestore únie," zdôraznil.
"Nemyslíme si, že by na prípadných zvýšených dovozoch ukrajinských poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov získal slovenský spotrebiteľ, lebo ak aj budú lacnejšie, na spotrebiteľských cenách v obchodoch sa to prejaví až s väčším časovým odstupom a určite nie v plnom rozsahu, ale zrejme len minimálne," dodal tlačový hovorca SPPK. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down