26.03.2019 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchod posiela poslancom pre zákon o neprimeraných podmienkach otvorený list

Zväz obchodu (ZO) SR, Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) a Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV) zasielajú poslancom Národnej rady (NR) SR otvorený list pre zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, vetovaný prezidentom SR. NR SR by sa vráteným zákonom mala zaoberať v utorok 26. marca.

Zväz obchodu, Slovenské združenie pre značkové výrobky a Slovenská aliancia moderného obchodu nespochybňujú samotný zmysel regulácie, ale tá by mala podľa nich aktérom pomáhať a nie ubližovať. Prezident podľa obchodníkov namietal najmä tri základné problémy, a to odklad účinnosti pokút, podiel slovenských potravín v letákoch a nadobudnutie účinnosti.
"Samotných úskalí zákona vidíme oveľa viac, ktoré môžu negatívne dopadnúť nielen na obchodníkov, ale, žiaľ, aj na dodávateľov a spotrebiteľov, ktorých by mal zákon chrániť," zdôraznili v liste obchodníci.
Zákon podľa nich dáva povinnosť umiestniť do papierových alebo elektronických propagačných materiálov potravín a poľnohospodárskych produktov aspoň polovicu domácej produkcie. Spôsob, akým je táto povinnosť uvedená, však obmedzuje aj samotných výrobcov, ktorí po novom nebudú vedieť nastaviť legálne vlastnú komunikáciu svojich produktov. Okrem právnych problémov to môže znamenať aj výrazné obmedzenie letákovej ponuky pre spotrebiteľov, a to vrátane od slovenských výrobcov.
"Rovnako upozorňujeme na rozpor aj s európskym právom, keďže ide o obmedzenie voľného pohybu tovarov a služieb. Pre lepšiu orientáciu uvádzame niekoľko praktických príkladov, ako sa tieto zmeny negatívne dotknú spotrebiteľov, teda tých, ktorých by v konečnom dôsledku mal tento zákon chrániť," poznamenali.
V prípade zimnej ponuky, keď je nedostatok slovenskej zeleniny a ovocia, je podľa obchodníkov takmer nemožne vsunúť do ponuky slovenskú zeleninu a ovocie, stúpa spotreba tropického ovocia. Takéto obmedzenie môže negatívne doľahnúť aj na zdravie obyvateľstva. V prípade veľkonočnej ponuky sa leták nebude dať ani vyskladať, keďže táto produkcia je takmer výlučne v zahraničí a na Slovensku neexistuje.
"Napríklad prevádzkovateľ značkovej predajne švajčiarskych čokolád nebude vedieť urobiť akciu na tovar vo svojej ponuke. Medzinárodný výrobca káv nebude môcť informovať svojich zákazníkov, obchodníkov na Slovensku, o možnostiach nových produktov a jednotlivých variantoch balení (tzv. B2B materiály)," podčiarkli zväzy obchodu.
Časti zákona podľa obchodníkov tiež priamo zavádzajú predbežnú vykonateľnosť neprávoplatných rozhodnutí vybraných správnych orgánov a priamo porušujú právo na spravodlivý proces. Ruší napríklad prezumpciu neviny tým, že ruší odklad splatnosti pokút. Nekorektné bude, ak obchod bude jediné odvetvie na Slovensku, ktoré zo zákona bude nútené platiť aj bez dodania faktúry či príjmového dokladu.
Na základe tohto ustanovenia budú musieť podľa obchodníkov subjekty v celej potravinovej vertikále platiť pokuty až do výšky 5 miliónov euro už na základe rozhodnutia prvostupňového správneho orgánu. Následne, ak druhostupňový orgán alebo súd rozhodnú inak, budú musieť vymáhať tieto zaplatené nezákonné pokuty späť. Pričom v priemere trvá súdny spor sedem a viac rokov. "Považujeme to za porušenie našich ústavných práv a upretie prezumpcie neviny vybraným subjektom," podčiarkol.
Zrušenie odkladného účinku pokút bude podľa obchodníkov ešte náročnejšie pre menšie prevádzky. Pre prípadné blokovanie financií na pokuty, ktoré by im v správnom konaní boli vrátené, to bude pre tieto malé obchody, napríklad na vidieku, likvidačné.
"V zákone sa nachádza oveľa viac nášľapných mín, s ktorými sa budeme musieť v rámci celej potravinovej vertikály vyrovnať. Opakovane deklarujeme, že sme si vedomí potreby regulácie zo strany štátu, preto si vás len dovoľujeme požiadať o zakomponovanie návrhov prezidenta SR Andreja Kisku, ktoré menia na poslednú chvíľu zapracované poslanecké návrhy, ktoré môžu byť v rozpore s Ústavou SR a právom EÚ, no najmä môžu ublížiť spotrebiteľovi, ktorého by pritom mali chrániť," dodali zväzy obchodu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down