02.07.2020 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchodníci vítajú výzvu EK odstrániť obmedzenia maloobchodníkov s potravinami

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) a Slovenské združenie pre značkové výrobky (SZZV) vítajú vo štvrtok zverejnenú výzvu (Letter of formal notice) Európskej komisie (EK), ktorá pomenúva konkrétne námietky voči zákonu o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami spolu s nepriamou novelou zákona o potravinách. SAMO a SZZV sa na EK obrátili so žiadosťou o preskúmanie súladu týchto predpisov s právom EÚ v lete 2019.

"Konanie Európskej komisie svedčí o tom, že v minulom volebnom období boli na Slovensku prijímané protiprávne predpisy, ktoré, žiaľ, platia dodnes. Tento stav je potrebné zmeniť čo najrýchlejšie. Preto si ceníme, že súčasná vláda aj cez Lex korona prichádza s návrhom nápravy niektorých protiprávnych rozhodnutí z minulosti razantne od začiatku volebného obdobia. Zároveň veríme, že v tom bude vláda pokračovať, aby sa odstránil protiprávny stav aj v ďalších opatreniach, kde EÚ konštatuje rozpor s európskym právom," uviedol predseda SAMO Martin Krajčovič.
"Vítame, že podobne ako my, aj Európska komisia konštatuje porušenie práva EÚ pri zákone o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Preto veríme, že minister pôdohospodárstva a vláda čoskoro predložia do parlamentu novelu zákona, ktorou pretrvávajúci stav porušujúci princípy jednotného trhu EÚ bezodkladne napravia," doplnil výkonný riaditeľ SZZV Ľubomír Tuchscher.
SAMO a SZZV spoločne apelujú na vládu SR a Národnú radu SR, aby v čo najkratšom čase zabezpečili nápravu aj v prípade ďalších ustanovení zákonov schválených minulou vládou, ktoré EK namieta. Zároveň v prípade potreby ponúkajú štátu plnú súčinnosť pri príprave zmien, ktoré odstránia protiprávny stav v existujúcej slovenskej legislatíve.
EK žiada Slovensko, aby odstránilo obmedzenia pre maloobchodníkov s potravinami. Exekutíva EÚ sa domnieva, že slovenské opatrenia vytvárajú priaznivejšie obchodné podmienky pre domáce výrobky a obmedzujú slobodu maloobchodníkov pri rozhodovaní o svojom sortimente a rozmiestnení svojich predajných plôch.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down