08.04.2014 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchodníci žiadajú spätné marže cez zníženú koncoročnú fakturáciu

Obchodníci sa snažia pri obchádzaní zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, prichádzať stále s novými nápadmi. Uviedol to dnes v Bratislave na diskusnom fóre Hospodárskych novín (HN) HNClub minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smer-SD).

"Poslednou módou" v praktikách obchodníkov je podľa agroministra pri žiadaní tzv. spätných marží od dodávateľov to, aby im dodávateľ v rámci ročného vzájomného kontraktu mesiac alebo niekoľko mesiacov dodával svoj tovar za polovičnú cenu.
"A to už hraničí s trestným činom, lebo to predstavuje zníženie daňového základu a obchádzanie dane z pridanej hodnoty (DPH). Tento problém už riešime aj s Finančnou správou," spresnil šéf rezortu pôdohospodárstva. Vyzval zároveň obchodníkov, aby prestali s takýmito obchodnými praktikami.
"Podporujeme, aby išlo do zákona to, aby bola v celej vertikále – od roľníka až po obchod – zakázaná takáto praktika. A pokiaľ sa vyskytuje, nech sa trestá a nech sú vyvodzované dôsledky," reagoval na Jahnátka Martin Katriak, podpredseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko.
Pripomenul zároveň, že obchodníci už pred približne 10 rokmi žiadali Ministerstvo financií SR o to, aby sa zakázal predaj tovaru pod tzv. zriaďovaciu cenu. "Pretože to je jednoznačný podvod voči DPH. Vtedy nám však povedali, že to je otázka podnikateľskej činnosti," dodal Katriak.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down