22.09.2015 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana ozimných obilnín morením osiva

Choroby prenosné osivom alebo pôdou sa morením osiva darí potlačiť takmer na nulu. V porastoch sa objavujú len po výseve nemoreného infikovaného osiva a v rokoch priaznivých pre ich rozvoj, keď je pôda dostatočne hlboko prevlhčená dlhú dobu. Morenie najlepšie potláča prašné sneti.

signalizačná správa

Mazľavá sneť pšeničná (Tilletia caries) je viditeľná až v štádiu mliečnej zrelosti, kedy sú napadnuté rastliny sýtozelené, majú viac odnoží, klas je skrátený a má rozčechraný vzhľad. Zrná sú guľaté, ich obsah tvoria chlamydospóry zo začiatku mazľavej konzistencie, neskôr stvrdnú a pri mlátení sa rozprašujú na zdravé zrná. V pšenici ozimnej sú autorizované moridlá na báze carboxin+thiram, difenoconazole, cyproconazole+difenoconazole, flutriafol+thiabendazole, mancozebu, prothioconazole+tebuconazole a azolové prípravky s obsahom ipconazole, prothioconazole, tebuconazole a difenoconazole je povolený aj v tritikale. Trojzložkové prípravky sú na báze difenoconazole+fludioxonil+tebuconazole a fluoxastrobin+prothioconazole+tebuconazole.

Všetky tieto moridlá sú autorizované aj na mazľavú sneť hladkú (Tilletia foetida).

Nebezpečnejšia je mazľavá sneť zakrpatená (Tilletia controversa), prejavuje sa silným odnožovaním rastlín a rozstrapatenými klasmi. Pre túto sneť sú charakteristické guľovité šedo hnedé spóry s výrazným sieťovaním a lištovaním. Zdrojom infekcie je pôda, kam sa dostávajú spóry pri zbere. Klíčia na povrchu pôdy a rastliny infikujú najmä v zime. Mazľavá sneť takmer výlučne napáda pšenicu ozimnú. Pšenicu sa odporúča vysievať na zamorený pozemok najskôr po piatich rokoch. K autorizovaným moridlám patria flutriafol+thiabendazole a difenoconazole do pšenice aj tritikale, trojzložkový difenoconazole+fludioxonil+tebuconazole je autorizovaný tiež v pšenici, raži aj tritikale.

Prašná sneť pšeničná (Ustilago tritici) je v poraste jasne viditeľná už pred klasením žltohnedým sfarbením zástavového listu. Choré rastliny klasia skôr a celý klas, okrem vretienka, je premenený na čierne chlamydospóry, ktoré praskajú a uvoľňujú spóry do okolia. Autorizovaný je trojzložkový difenoconazole+fludioxonil+tebuconazole v pšenici, raži aj tritikale - účinkuje aj proti septoriózam a fuzariózam a samotný difenoconazole.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down