05.10.2020 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana rastlín proti cibuľovke zhubnej

Cibuľovka zhubná (Eumerus strigatus) sa na územie Európy rozšírila zo Severnej Ameriky. Hostiteľskými rastlinami zo skupiny okrasných rastlín sú hyacinty, kosatce a narcisy. Na zelenine ju môžeme pozorovať na cibuli kuchynskej, repe cukrovej, mrkve obyčajnej, zemiaku a zeleri voňavom.

Imágo škodcu meria 6,5 - 8,5 mm a má charakteristickú čiernu farbu so zeleným leskom. Telo je mierne sploštené, pričom na brušku pozorujeme tri páry belavých, úzkych polmesiacovitých škvŕn. Na zadnom páre nôh sú zhrubnuté stehná. Krídla cibuľovky zhubnej sú priesvitné.
Larvy, ktoré prezimujú v hornej vrstve pôdy, sú typické žltočervenou farbou. Ojedinele môžu prezimovať aj kukly. Prvá generácia imág začína lietať v máji a júni. Samičky kladú vajíčka na šupiny cibúľ alebo na povrch pôdy, pričom larvy sa začínajú liahnuť asi za 5 - 10 dní. Začínajú sa vžierať do cibúľ. Vývoj samotných lariev trvá zhruba 30 dní. Dorastené larvy buď opúšťajú cibule a kuklia sa, alebo v nich zostávajú a prezimujú. Cibuľovka zhubná má v priebehu roka dve generácie, avšak vo veľmi teplých rokoch boli pozorované aj jedince tretej generácie.
K sprievodným príznakom napadnutia hostiteľských rastlín cibuľovkou zhubnou patrí ich zaostávanie v raste, žltnutie listov a vädnutie. Cibuľa, ktorá postupne hnije, je tak zničená, že zostávajú iba vonkajšie obaly, ktoré černejú. Cibule s čiastočným poškodením sú mäkké a majú na povrchu prepadnuté miesta.
K ochranných opatreniam patrí triedenie poškodených cibúľ, skladovanie a sadenie zásadne zdravých cibúľ. Odporúča sa namáčanie cibúľ a hľúz počas dvoch hodín v teplej vode s teplotou 43 °C s následným dobrým vysušením.

Ing. IVANA HORVÁTHOVÁ, ÚKSÚP - Odbor ochrany rastlín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down