21.05.2024 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Očovské pastorále o krmovinách

Krásna príroda pohoria Poľana ponúka nádherné scenérie, ako aj množstvo horských lúk vhodné na pasenie dobytka. Práve v takomto malebnom kraji sa nachádza rázovitá obec Očová, ktorá bola cieľom našej minulotýždňovej cesty. Očovania boli odjakživa známi ako obchodníci s dobytkom a v podobnom duchu je táto obec známa aj dnes, keď v nej stále nájdeme jedno z mála slovenských družstiev, venujúcich sa naplno chovu hovädzieho dobytka. 

O starostiach tamojších poľnohospodárov, ale i novinkách na podniku či príprave tradičných krmovinárskych dní sme sa zhovárali s predsedníčkou družstva, Katarínou Drdolovou, ktorá pôvodne prišla na miestne družstvo v roku 2021 pracovať ako agronómka. Na posledných očovských krmovinárskych dňoch poľa sme ju však mohli vidieť ako novozvolenú predsedníčku družstva, a už od nástupu do svojej funkcie ponúka jasnú víziu jeho smerovania. 

„Poľnohospodárske družstvo Očová prešlo transformáciou z Jednotného roľníckeho družstva Očová, ktorého začiatky sa datujú od roku 1949. Naše družstvo dnes hospodári na výmere 3 520 hektárov poľnohospodárskej pôdy v okrese Zvolen. Pozemky máme rozložené v nadmorských výškach od 400 do 900 m n.m. a značnú časť našej výmery, približne 1 400 hektárov tvoria lúky a pasienky, ktoré slúžia na produkciu krmovín pre naše stádo holsteinskeho dobytka. Zvyšok tvorí orná pôda, na ktorej pestujeme tradičné trhové plodiny,“ predstavuje v úvode družstvo jeho predsedníčka, podľa ktorej je stádo hovädzieho dobytka tým, čo neodmysliteľne patrí k poľnohospodárom z Očovej. Družstvo tu má na dvoch strediskách – Dúbravy a Očová- ustajnených 1 400 kusov holsteinskeho dobytka, z čoho 730 kusov tvoria dojnice. Podnik je teda zo svojej podstaty zameraný na výrobu krmovín, no okrem toho sa samozrejme zameriava aj na konvenčnú rastlinnú výrobu. Medzi nosné plodiny v očovskom chotári patrí pšenica (600 ha), ozimný jačmeň (100 ha), ozimná repka (350 ha), sója (60 ha) a v neposlednom rade kukurica na siláž (400 ha). 

„Na výške úrod sa nám každoročne podpisuje aj zver, keďže aj tu, ako na množstve miest, je premnožená. Nemalým problémom sú v poslednom čase medializované medvede, ktoré nám aj vlani poškodili značné plochy porastov, a to aj blízko obydlí či strediska. Medvede dokážu za jedinú noc zničiť aj pol hektára kukurice. Ešte horším prípadom je, ak sa na poli ocitne medvedica aj so svojimi mláďatami. Nejde však len o poničenie samotnej úrody, keďže ku problémom následne dochádza aj pri príprave pôdy, kedy poľahnuté rastliny zapríčiňujú náročnejšie spracovanie pôdy,“ hovorí o neľahkej situácii predsedníčka družstva. Medvede podľa jej slov napriek oploteniu pomerne bežne „navštevovali“ aj samotné stredisko, kde ničili vaky so silážou, a tak ich teraz pracovníci umiestňujú čo najďalej od oplotenia.

Jar nastúpila tento rok veľmi rýchlo, no potom prišli mrazy, ktoré miestami poškodili porasty. Úrody tu tento rok očakávajú približne rovnaké, ako minulý, no dôležité budú podľa slov Kataríny Drdolovej najmä ceny komodít. Vysoká úroda totiž nie je zárukou, že pri pretlaku obilia z Ukrajiny bude kam vypestované produkty aj umiestniť. Výhodu však vidí v prevádzkovaní živočíšnej výroby, keďže produkciu dokážu miestni poľnohospodári využiť aj na výrobu  vlastných kŕmnych zmesí. V miestnych podmienkach znamená dobrú úrodu silážnej kukurice všetko, čo presahuje hranicu 25 ton. V dobrých rokoch s dostatkom vlahy nie je nič nezvyčajné, keď tu dosahujú „tridsaťtonové“ úrody. 

I keď má chov hovädzieho dobytka v našich končinách nemalé úskalia, v Očovej nad zrušením chovu nikdy neuvažovali.

Viac sa dočítate už zajtra v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down