20.12.2013 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odbyt sušeného mlieka by sa mal zvýšiť

Čínska vláda chce uvoľniť politiku „jedného dieťaťa“. Účastníci svetového trhu s mliekom preto očakávajú stúpajúci dopyt po sušenom mlieku, kvôli čomu v ostatnom čase vzrástli akciové kurzy sušeného mlieka pre dojčatá.

Na konci novembra sa akciové kurzy čínskych mliekarenských podnikov zvýšili v dôsledku plánov čínskej vlády o uvoľnení rodinnej politiky. Nárast počtu detí o 2 milióny znamená zvýšenie obratu pri sušenom mlieku o 5%

Podľa plánov pekinskej vlády by mohli mať páry, z ktorých jeden z partnerov pochádzal z jednodetnej rodiny, v budúcnosti dve deti. Doteraz to platilo len pre tie páry, z ktorých boli obidvaja partneri jedináčikovia. Analytici americkej banky J. P. Morgan vychádzali doteraz z toho, že v dôsledku zmeny politiky by sa mohlo v Číne narodiť ročne asi o 1,8 mil. detí viac ako doteraz.

Pôsobenie zmeny politiky jedného dieťaťa sa môže odraziť aj na reťazci farmár – spracovateľ v USA. „Čína bude predovšetkým potrebovať viac kukurice, pšenice, sójových bôbov a olejninového šrotu, aby dokázala nakŕmiť rastúci počet úžitkových zvierat,“ povedal Bruce A. Babcock, profesor ekonómie na štátnej univerzite v Iowe. „Viac detí znamená zvýšenú spotrebu mliekarenských produktov a keď budú tieto deti staršie, vzrastie aj spotreba mäsa,“ uviedol Dan Kowalski, ekonóm CoBank. Čína nebude môcť sama pokryť svoju spotrebu kukurice a sóje – a USA sú jedným z najväčších dodávateľov týchto plodín.

V hospodárskom roku 2013/14, ktorý sa začal 1. 10. 2013, by sa malo podľa informácií Ministerstva poľnohospodárstva USA doviezť do Číny 7 mil. ton kukurice a 69 mil. ton sóje, čo sú rekordné hodnoty.

Okrem toho sa prognózuje, že do Číny sa v roku 2014 importuje asi 775 tis. ton bravčového mäsa. Aj to by malo byť doteraz najvyššie dovezené množstvo, informoval Dow Jones News.  (PPA – ATIS)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down