06.05.2022 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odbytové ceny sú obchodným tajomstvom, ktoré nie sme oprávnení zverejňovať

Odbytové ceny sú obchodným tajomstvom, ktoré agrorezort nie je oprávnený zverejňovať. Predajné ceny eviduje Štatistický úrad (ŠÚ) SR a MPRV SR tieto údaje na základe zmluvy so ŠÚ SR nemôže zverejňovať tretím stranám. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na vyjadrenia Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

"Radi by sme uviedli, že medzimesačne sa spotrebiteľská cena vybraných základných potravín zvýšila v priemere o 1,5 % a odbytová cena vzrástla v priemere o 5,7 %. Medziročne sa spotrebiteľská cena vybraných základných potravín zvýšila v priemere o 15,6 % a odbytová cena vzrástla v priemere o 20,1 %," spresnil agrorezort.  
      SZPCC v piatok uviedol, že minulotýždňové (28. 4.) vyhlásenie MPRV SR k plneniu deklarácie o minimálnom zvýšení cien 13 základných druhov potravín nereflektuje skutočný nárast cien potravín ani na pultoch, ani u dodávateľov.
      "Stanovisko agrorezortu k plneniu jeho vlastnej deklarácie neodzrkadľuje realitu. Úplne opomína fakt, že ceny iných výrobkov ako tých spomenutých v deklarácii vzrástli na pultoch viac, ako bolo nevyhnutné. Ceny za niektoré potraviny spomenuté v deklarácii pritom na pultoch vzrástli len tesne pred podpisom memoranda. Či sa tak stalo zámerne alebo náhodou, posúdiť nevieme," povedal predseda predstavenstva SZPCC Milan Lapšanský.
      MPRV 28. apríla informovalo, že deklarácia o cenovej stabilite potravín funguje. Obchodníci ju dodržiavajú a marže v prípade 13 základných druhov potravín nedvíhajú. To podľa MPRV znamená, že nejde len o marketingový nástroj, ale iniciatíva ministra má reálny vplyv na zachovanie ceny potravín v aktuálnom extrémnom zdražovaní, ktoré zapríčinila inflácia aj útok Ruska na Ukrajinu.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down