02.11.2021 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odchyt diviakov v intravilánoch miest a obcí

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) ponúka pomocnú ruku samosprávam na Slovensku v prípade, že identifikujú výskyt diviačej zveri vo svojich intravilánoch.

Na základe príkazu hlavného veterinárneho lekára SR prof. Jozefa Bíreša a v zmysle zákona o poľovníctve, nie je možné lov diviačej zveri v intravilánoch miest a obcí v súčinnosti s poľovníckou obcou. MPRV SR preto mimoriadne zriadilo e-mailovú adresu, na ktorú môžu predstavitelia samospráv zasielať informáciu o takomto výskyte a zároveň žiadosť o intervenciu zo strany veterinárnych lekárov SR.

Odstrel diviakov na nepoľovných pozemkoch v intraviláne miest a obcí povoľuje okresný úrad (odbor pozemkový a lesný) na základe žiadosti od vlastníka pozemkov, kde sa diviaky nachádzajú (žiadosť podáva obec alebo mestská časť). Lesný úrad odstrelom poveruje užívateľa najbližšieho poľovného revíru. Zároveň obec alebo mestská časť kontaktuje príslušnú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) alebo sekretariat-UR@svps.sk.
Na základe posúdenia na mieste (zástupcovia RVPS, poľovníci) navrhnú odchyt zveri (do klietok), pretože zbraň by sa mala používať v intravilánoch miest a obcí len v krajnej núdzi, alebo imobilizáciu (znehybnenie) diviakov, ktorá je účinná hlavne v prípade, ak ide o výskyt malého počtu zveri. Imobilizáciu zveri zabezpečuje veterinárny lekár.
Vzhľadom na vážnu situáciu v africkom more ošípaných (AMO) na Slovensku a v okolitých krajinách, sa odchytená alebo imobilizovaná diviačia zver usmrcuje a následne neškodne odstraňuje v kafilerickom zariadení (potreba kontaktovať kafilériu).

Africký mor ošípaných je na území SR lokalizovaný v Bardejov, Gelnica, Košice-mesto, Košice okolie, Michalovce, Prešov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Detva, Stará Ľubovňa. Sabinov, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Zvolen, Lučenec, Brezno, Poprad.
K 15.10.2021 bolo potvrdených 3 308 prípadov u diviačej zveri a 28 prípadov v chove domácich ošípaných a jeden prípad vo veľkochove ošípaných.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č, 44.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down