19.07.2016 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odovzdávanie skúseností mladej generácii

Na celoslovenských dňoch poľa sa s ukážkovou expozíciou okolo 50 malých hospodárskych zvierat prezentoval aj Slovenský zväz chovateľov (SZCH).

Vystavené boli veľké i zdrobnené plemená hrabavej a vodnej hydiny, holubov a tiež králikov. Návštevníci mohli obdivovať zdrobnené hempšírky, fénixky, lakenfeldy, rodajlendky či hodvábničky, ale aj húsatá či mulardy, ľudovo nazývané husokačky, vyšľachtené so zámerom získania väčšej pečienky (krížence barbarie a kačice pekinskej). Nechýbalo ani naše národné plemeno kúr - oravka - vhodná aj pre drsné klimatické podmienky severného Slovenska. Z králikov bolo prezentované najstaršie slovenské plemeno - slovenský sivomodrý rex, holíčsky modrý, ale aj zoborský králik, kalifornský či králik zdrobnený divo modrý.
Ako uviedol RNDr. Július Szabo, predseda Republikovej rady SZCH, všetkým návštevníkom na dňoch poľa, ktorí mali záujem o poradenstvo, poskytli odborné informácie. „K výstavám či burzám, ku ktorým neoddeliteľne patria aj stretnutia s inými chovateľmi, priateľmi a známymi, patrí najmä spoločná výmena skúseností a predovšetkým inšpirácia. Cenné rady tu získavajú najmä mladí a začínajúci chovatelia. Chovateľstvo, jeho tradície a fortieľ totiž životne závisia od odovzdávania skúseností mladej generácii. Dôležité je preto vytvárať u mládeže v čo najväčšej miere pozitívny vzťah k prírode, chovateľstvu, aby porozumeli jeho opodstatnenosti v živote človeka, aby pochopili jeho prínos pre vlastný osobný rozvoj,“ konštatoval Július Szabo s tým, že štát by mal chovateľov viac podporovať a vážiť si ich, nielen od nich inkasovať dane.

Viac v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 29.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down