21.08.2018 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odporúčania proti vrtivke orechovej

K škodcom rastlín z rodu Juglans patrí aj pôvodom neeurópska vrtivka orechová (Rhagoletis completa), ktorá sa vyskytuje v južnej a strednej časti USA.

V Severnej Amerike k hostiteľským rastlinám z rodu Juglans patrí orech čierny (Juglans nigra), orech drobnoplodý (Juglans microcarpa), Juglans californica, Juglans hindsii, Juglans hirsuta, Juglans majorJuglans mollis.
V Európe je významným hostiteľom orech kráľovský (Juglans regia), pričom k ďalším hostiteľom Rhagoletis completa patrí aj broskyňa obyčajná (Prunus persica). Prvé záznamy o výskyte škodcu v Európe pochádzajú z roku 1986 zo Švajčiarska, neskôr bol zistený v Taliansku, Bosne a Hercegovine, Slovinsku, Holandsku, Francúzsku, Chorvátsku, Rakúsku, Srbsku, Nemecku a Maďarsku. Od roku 2017 je škodca prítomný už aj v Českej republike.
Vrtivka orechová, drobná muška s veľkosťou 4 - 6,4 mm, sa vyznačuje žltým sfarbeným hlavy so zelenými očami, hruď škodcu je žltohnedá až hrdzavá s výraznou žltou škvrnou. Krídla, ktoré sú priehľadné, majú štyri priečne tmavé pásiky. Samce sú v porovnaní so samičkami menšie, stehná sú čierne až žltohnedé. Bielo sfarbené vajíčka majú elipsovitý tvar s veľkosťou 1 mm. Larva škodcu je beznohá a dlhá zhruba 8 - 10 mm. Larvy sa kuklia v pôde pod stromami a v štádiu kukly prezimujú. Hnedo sfarbené pupárium dorastá do dĺžky 6 mm. Dospelce možno pozorovať od júla až do augusta, v poľných podmienkach dokážu prežiť až 40 dní.  Škodca vytvára jednu generáciu za rok.

Celý článok Ing. Ivany HORVÁTHOVEJ, ÚKSÚP – OOR je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 34.

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down