09.10.2018 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odstav bez stresu pre kravu, teľa i chovateľa

Žiadne teľa nie je ušetrené dňa, kedy je oddelené od matky. Dá sa to však urobiť aj bez revu kravy trvajúceho celé dni a bez nepokojného teľaťa. QuietWean je kľúčom k úspechu.

Aby sa vemeno dojčiacej matky mohlo pred ďalším pôrodom zregenerovať a produkovať dobré mledzivo, je pre matku nevyhnutné zabezpečiť fázu zasušenia najmenej 6 - 8 týždňov. Keďže od prírody nie je určené, že teľa je od mlieka odstavované a zároveň aj kontakt s matkou je prerušený, reagujú matka a teľa takmer hystericky. Stres nielen pre dojčiacu matku a teľa, ale aj pre farmára bez námahy prekonajú kŕmne prekážky a zábrany na stojisku.

Avšak tento problém zahŕňa aj ďalšie. Teľatá sa väčšinou predávajú vo veku od 6 - 8 mesiacov a sú „nastavené“ na kŕmiča. V deň pred predajom sú oddelené od matky a v skorých ranných hodinách odobraté predajcom dobytka. Tí ich potom presunú na kŕmiča. Väčšinou prichádzajú zvieratá z rôznych materských chovov. Pre zvieratá je nové prostredie a noví jedinci rovnakého druhu už dostatočné vzrušenie. K tomu navyše prichádza aj stres z toho, že k dispozícii už nemá žiadne mlieko a chýba im aj kontakt s matkou. Tieto zvieratá, ktoré sú tak náhle vytrhnuté zo svojho prostredia, sú zvyčajne veľmi nepokojné a majú znížený príjem potravy asi týždeň. Znamená to aj zlom v denných prírastkoch. Okrem toho, potenie kvôli neustálemu pobehovaniu zvierat, zvyšuje aj riziko infekcie dýchacích ciest. Preto je aj zodpovednosťou fariem s materským chovom, aby nastavenie na návyk výkrmu bol čo najlepšie pripravené. Základom je dvojfázové odstavenie v materských farmách. Najprv je teľaťu odňaté mlieko, ale kontakt s matkou ostáva zachovaný; až potom nasleduje priestorové oddelenie dojčiacej matky od teľaťa.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 41.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down