13.08.2021 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odvážne napredovanie je to, čo nás odlišuje

Výživárska spoločnosť Sano - Moderná výživa zvierat s. r. o. pôsobí na slovenskom trhu takmer 30 rokov. Ide o nemecký rodinný holding, ktorý predstavuje poprednú značku v oblasti výživy hospodárskych zvierat. O nových aktivitách a plánoch spoločnosti nás informoval jej prokurista - Mgr. Martin STIERANKA.

rn hovorili

Minulý rok spoločnosť Sano investovala do farmy - profesionálneho producenta odstavčiat a výkrmne ošípaných v maďarskom Szakszende. Predstavte nám bližšie tento projekt.
„Je to investícia do budúcnosti a ďalší krok k rozvoju poľnohospodárstva v oblasti výživy zvierat, zdravia zvierat a dobrých životných podmienok zvierat. Podobne ako v sektore hovädzieho dobytka s technológiou SmartDairyNutrition, aj v poľnohospodárskom inštitúte Sano bude na základoch súčasnej farmy zriadená ošípáreň s technológiou SmartPorcNutrition. Mať vlastnú farmu je v našom odvetví jedinečné. Aby ste sa skutočne vcítili do situácie, potrieb a výziev poľnohospodára, je podľa nás nevyhnutné, aby ste sa ním sami stali. Iba tak sa môže uskutočniť dialóg na rovnocennej úrovni.“

Farmu modernizujete. O aké úpravy ide? Ako bude vyzerať farma budúcnosti?
„Položením základného kameňa sme začali s výstavbou nového moderného závodu na produkciu ošípaných. Farma bude kompletne zmodernizovaná - vybudujú sa nové maštale pre 1 200 chovných prasníc, vrátane odchovu prasiatok a 2 000 miest na výkrm. Stavebné práce sa realizujú v dvoch fázach. V prvej fáze sa začali práce na pôrodnici, jalovárni, kotercoch pre odstavčatá a výkrmovej hale pre zvieratá. Ukončenie prvej fázy výstavby je plánované na november 2021. Druhá fáza, s cieľom dokončiť poľnohospodársky inštitút Sano SCHWEIN, je naplánovaná do jesene 2022.
V modernej kŕmnej hale v západnej časti areálu sa bude nachádzať sklad surovín, ako aj moderná technika kŕmenia na zásobovanie jednotlivých boxov a skupín zvierat. Moderný kŕmny systém pracuje s tlakom vzduchu a umožňuje presné dávkovanie rôznych dávok do rôznych foriem žľabu bez prachu. Je zaručené úplné vyprázdnenie všetkých miešacích nádob, čím sa dosiahne najvyššia presnosť dávkovania. Jednotlivé porcie suchého krmiva sa dostanú do krmoviska v najkratšom možnom čase, bez časových strát, resp. dlhých kontrolných časov. Vysoká presnosť pneumatického systému pri dávkovaní a kŕmení umožňuje vykonávať presné testy kŕmenia ošípaných v rôznych skupinách zvierat. Okrem tejto vedeckej zložky je používanie viacfázovej technológie kŕmenia zárukou maximálnej účinnosti živín, pretože sa dosahuje prísun živín, ktorý zodpovedá potrebám a zvieratám v rôznych fázach života a úžitkovosti. Kombinácia najmodernejšej technológie kŕmenia a stopercentnej digitalizácie farmy, napríklad digitálnej kontroly klímy prostredníctvom inteligentného prepojenia všetkých environmentálnych a zvieracích senzorov, predstavuje budúcnosť modernej živočíšnej výroby - inteligentný chov ošípaných.
Čo sa týka štruktúry Sano Agrar Institut SCHWEIN, produkcia kvalitných prasiatok sa riadi v týždňovom výrobnom rytme s 28-dňovým obdobím cicania. Stádo je rozdelené do 21 skupín, pričom každá skupina má približne 60 prasníc. Z nich, v uvedenom poradí 5 skupín funguje v pôrodnici, v inseminačnom centre je umiestnených ďalších 5 skupín a 11 skupín je v čakárni.

Celý rozhovor je uverejnený v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 33.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down