06.02.2015 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

OĽaNO chce znížiť DPH na potraviny z 20 na 10 percent

Daň z pridanej hodnoty (DPH) na potraviny by sa mala znížiť zo súčasných 20 na 10 percent. Navrhujú to poslanci za OĽaNO v novele zákona o dani z príjmov, o ktorej bude plénum hovoriť v úvode ôsmeho rokovacieho dňa 46. schôdze Národnej rady SR.

Výpadok zo štátneho rozpočtu, ktorý toto opatrenie spôsobí, chcú Obyčajní pokryť zvýšením dane z príjmov z 23 na 39 percent pre banky a regulované subjekty so ziskom vyšším ako tri milióny eur ročne. V konečnom dôsledku to podľa OĽaNO zvýši príjmy štátu o 125 miliónov eur ročne. Takto získané peniaze by sa podľa nich mali použiť na zvýšenie platov zdravotných sestier.
"Takouto právnou úpravou sa SR priblíži vo výške DPH na potraviny k európskemu štandardu. Zároveň príde k spravodlivému preneseniu bremena konsolidácie verejných prostriedkov z bežných spotrebiteľov na vysokoziskové subjekty podnikajúce v regulovanom podnikateľskom prostredí," píšu predstavitelia OĽaNO v dôvodovej správe.
Plénum dnes bude hovoriť aj o balíčku sociálno-ekonomických návrhov od KDH, ktoré majú pomôcť predovšetkým rodinám na Slovensku. Prvým zo série návrhov je novela Zákonníka práce. Ňou chce KDH zaviesť do praxe takzvanú týždňovú otcovskú dovolenku. Mali by na ňu nárok otcovia v prvom mesiaci po narodení dieťaťa a bola by nad rámec zákonnej dovolenky. "Ocenia to najmä rodiny, ktoré žijú ďalej od starých rodičov, ktorí im nemôžu pomôcť," vysvetlil poslanec Július Brocka.
Druhým návrhom je novela zákona o dani z príjmov. V nej chcú kresťanskí demokrati znížiť daňové zaťaženie rodín podľa počtu detí. A to tak, že by sa suma nezdaniteľnej časti základu dane daňovníka zvýšila o 1200 eur ročne na každé nezaopatrené dieťa. To by rodinám zvýšilo mesačný príjem o 20 eur na jedno dieťa.
Tretím návrhom predstaviteľov KDH je novela zákona o sociálnom poistení. V nej navrhujú znížiť poistné odvody na starobné poistenie zamestnancom a čiastočne aj zamestnávateľom. A to podľa počtu nezaopatrených detí. Na každé jedno dieťa by sa odvody zamestnanca znížili podľa návrhu kresťanských demokratov o jeden percentuálny bod.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down