Online prieskum o zjednodušení

Európska komisia spustila vo štvrtok 7. marca online prieskum s cieľom priamo získať názory poľnohospodárov z celej EÚ.

Prieskum je otvorený od 7. marca do 8. apríla a otázky sú dostupné vo všetkých jazykoch EÚ. Medzi otázkami napríklad sú: Koľko času každý rok strávite administratívnymi úlohami spojenými s uplatňovaním pomoci a oznamovacími povinnosťami? Používate mobilné zariadenia na poskytovanie fotografií s geografickými značkami? Ako hodnotíte zložitosť rôznych postupov a pravidiel platných na farmách? Aký druh ťažkostí máte pri uplatňovaní požiadaviek na dobrý poľnohospodársky a environmentálny stav (GAEC) alebo iných environmentálnych a hygienických požiadaviek? Využili ste externú pomoc na prípravu žiadosti o pomoc SPP v roku 2023?

Odpovede poľnohospodárov poskytnú cennú spätnú väzbu na pochopenie hlavných zdrojov ich problémov.

Prieskum pomôže identifikovať zdroje administratívnej záťaže a zložitosti vyplývajúcej z pravidiel SPP, ako aj iných pravidiel pre poľnohospodárstvo, a to v súvislosti s ich uplatňovaním na vnútroštátnej úrovni, ako aj s povinnosťami evidencie a podávania správ, ktoré s nimi súvisia. Predbežné výsledky budú známe už v polovici apríla. Súbežne sa budú organizovať diskusie s poľnohospodárskymi organizáciami, aby sa obraz doplnil.

Podrobná analýza bude dostupná na jeseň

Tento prieskum poskytne do leta jasnejší obraz o hlavných administratívnych prekážkach, ktoré poľnohospodári vnímajú a ktorým čelia. Jeho výsledky budú zahrnuté v podrobnejšej analýze, ktorá bude zverejnená na jeseň 2024, s cieľom objasniť zdroje komplikácií pre poľnohospodárov: úroveň EÚ, vnútroštátna úroveň, SPP a ďalšie požiadavky a politiky.

Janusz Wojciechowski, komisár pre poľnohospodárstvo uviedol: „Prostredníctvom tohto prieskumu Európska komisia oslovuje priamo poľnohospodárov, aby získala ich názory na administratívnu záťaž, ktorej čelia pri svojej každodennej práci. Tieto poznatky poskytnú jasnejší obraz o konkrétnych problémoch, ktorým čelia poľnohospodári v celej EÚ, čo nám umožní vyvinúť cielené reakcie, ktoré znížia zložitosť a pokročia v zjednodušení. Preto vyzývam všetkých poľnohospodárov, aby sa podelili o svoje názory a prispeli do prieskumu svojimi hlasmi.“

Prieskum je k dispozícii na adrese: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/Public_Consultation_EU_Simplification_2024rs_point_of_view_2024.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down