01.10.2015 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opozícii chýbajú v zozname potravín s nižšou DPH zemiaky či kapusta

Zemiaky, cibuľa, bryndza či kapusta alebo ovocie. To sú potraviny, ktoré chýbajú viacerým poslancom opozície v zozname tovarov s nižšou 10-% daňou z pridanej hodnoty (DPH). Zoznam má vstúpiť do praxe od januára 2016 a na vybrané potraviny má znížiť daň zo súčasných 20 %.

"Mrzí ma, že v zozname chýbajú potraviny typické pre slovenskú kuchyňu, ako sú zemiaky, cibuľa či kapusta," vymenoval poslanec OľaNO Igor Hraško. Jeho kolegovi z poslaneckých lavíc, podpredsedovi Mosta-Híd Zsoltovi Simonovi chýba zase v zozname napríklad bryndza či paradajky.
Za nekompletný považuje zoznam aj Alojz Hlina (KDH). Vláda sa podľa neho akoby s ľuďmi hrá, časť potravín im zlacní teraz a zvyšné až po voľbách, ak opäť zvolia Smer-SD. "Je to cynické až obludné," konštatoval Hlina. Ďalší poslanci z KDH by pritom do zoznamu zaradili zdravé potraviny ako ovocie a zeleninu a niektorí zákonodarcovia by najradšej znížili daň na všetky potraviny. "Ak ste sa tak rozhodli, mali ste to urobiť na všetky potraviny," apeloval na vládu Ivan Švejna (Most-Híd).
Opozícia pritom opäť aj dnes kritizovala postup, akým vládna strana Smer-SD predstavila zoznam potravín so zníženou daňou. Cez pozmeňujúci návrh ho v stredu (30. 9.) v závere rozpravy k novele o DPH predniesol spravodajca Ladislav Kamenický (Smer-SD). Tým pádom sa už žiaden poslanec nemohol prihlásiť do rozpravy, reakciu im umožňovali len dvojminútové faktické poznámky.
Rovnako faktickými poznámkami mohli reagovať aj dnes dopoludnia na prejav ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD). "Ďakujem za celé dve minúty," konštatoval Švejna. Je podľa neho škoda, že sa o takejto vážnej zmene nemohlo diskutovať vo výbore pre financie a rozpočet. Podobne sa aj Pavol Zajac (KDH) pýtal, či je taký problém diskutovať o tom, či zemiaky alebo kapusta budú mať nižšiu DPH. Nerozumel preto postupu Smeru-SD.
Na vyjadrenia opozície zareagoval aj minister Kažimír. Podotkol, že jeho obľúbeným jedlom je kyslá kapusta a na zozname nie je. Verí však, že ak sa podarí presadiť, aby sa aktuálne znížená daň odzrkadlila v cenách potravín, vláda sa k tomuto opatreniu môže vrátiť. "A po vyrovnanom rozpočte budeme môcť tento zoznam rozšíriť," avizoval šéf rezortu financií.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down