24.01.2024 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Opozičné strany zvolávajú na budúci týždeň mimoriadne rokovanie agrovýboru

Opozičné strany pre nedoplatené priame platby pre farmárov zvolávajú na budúci týždeň mimoriadne rokovanie Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Informovali o tom v stredu na brífingu poslanci NR SR Alojz Hlina (SaS), Marián Čaučík (KDH) a Rastislav Krátky (hnutie Slovensko).
        "Blíži sa koniec januára a poľnohospodári stále nemajú vyplatené priame platby. Situácia v sektore je viac ako kritická, minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) na mimoriadnom výbore, ktorý sa konal 13. decembra 2023, jasne deklaroval, že v druhej polovici januára sa budú doplácať priame platby," priblížil Hlina.
        Pripomenul, že budúci týždeň je koniec januára. "My však nemáme informácie, že sa vo veci platieb niečo deje, že sa niečo pripravuje, že sa expedujú rozhodnutia, na základe ktorých sa bude doplácať. Ministra sa chceme na budúcotýždňovom rokovaní výboru spýtať, čo mieni (vo veci priamych platieb) robiť," avizoval Hlina.
        "Na mimoriadnom výbore sa ministra okrem priamych platieb a ich doplatenia chceme spýtať aj dve iné otázky. Prvá z nich je, v akom stave je vyplatenie tých dotácií, ktoré sú 'v kontrole' kvôli spolužiadateľom. Druhá otázka bude, kedy minister predstaví zlepšenie mechanizmov (výplaty agroplatieb), aby k situáciám nevyplatenia platieb nedochádzalo," zdôraznil Krátky.
        Čaučík dodal, že farmári čakajú na kontroly z platobnej agentúry. Tie však neprichádzajú, ale bez ukončenia kontrol farmári nedostanú zaplatené priame platby. "V Čechách poľnohospodári dostali priame platby v 100-percentnej výške, bez záloh," uzavrel poslanec za KDH.        

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down