13.02.2018 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Organické ležoviská a hračky pre prasnice

Ak chovateľ od 1. januára ponúkne svojim prasniciam len reťaze alebo pracovný materiál na manipuláciu z plastu a gumy, dopúšťa sa porušenia zákona.

Chovatelia musia zvieratám umožniť stály prístup k „hračkám“ z organického materiálu. Riešení je veľa. Najprv je potrebné skontrolovať existujúci pracovný materiál a prispôsobiť ho.
Materiály majú byť pre chovné prasnice atraktívne a zároveň spĺňať požiadavky na ochranu, zdravie zvierat a hygienu. Okrem toho, predmety musia byť z hľadiska funkčného a prevádzkového zmysluplne použité. V tomto prípade sú vhodné kombinácie železných reťazí s upevnenými kusmi dreva. Ako alternatívu k reťaziam možno ponúknuť laná z konope alebo bavlny, ktoré zvieratá radi prijímajú. Tieto laná môžu slúžiť výhradne na pracovnú činnosť. Z hygienického hľadiska sa odporúča kusy dreva a laná pravidelne čistiť alebo vymieňať. To možno vykonať s malými prevádzkovými nákladmi pri stabilnom čistení maštale.
Aj ležoviská, ktoré sú vystlané organickým materiálom ako napríklad slama, spĺňajú zákonné požiadavky. Pre ošípané má slama ako podstielka vysoký pracovný efekt, lebo ju môžu žuť a zahrabávať sa do nej. Slama musí byť hygienicky nezávadná, aby neohrozovala zdravie zvierat. Ak systém v stajni neumožňuje použiť podstielku, možno ako alternatívu ponúknuť suché krmivo ako seno a slamu cez stojany (kŕmidlá) alebo automaty. Z kŕmidiel si ošípané musia vedieť vytiahnuť suché krmivo. Aby nedochádzalo k žiadnym problémom v močovkovom systéme, odporúča sa nainštalovať kŕmidlá nad uzavretými plochami alebo žľabmi. Kŕmidlá sa musia pravidelne dopĺňať, preto by mali byť dosiahnuteľné aj z chodby.
Pri mladých i starších prasniciach badať často krátko pred oprasením správanie súvisiace so stavbou hniezd. Aby mohli toto typické správanie vykonávať, potrebujú vhodný materiál. Na tento účel sú vhodné jutové vrecia, ale postačuje už aj priehrštie slamy denne, čo zvyčajne neobmedzuje funkčnosť močovkového systému. V ohradách na oprasenie možno tiež namontovať laná. Tieto používajú prasnice i prasiatka.

Celý článok je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 7.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down