Na Novom Zélande je niekoľko organizácii, ktoré certifikujú organické pestovanie viniča a produkciu organického vína. Hodnotenie vykonávajú podľa vypracovaných štandardov, pričom základom sú štandardy organizácie IFOAM. Vzhľadom na skutočnosť, že z Nového Zélandu sa exportuje veľa vína výrobcovia majú k dispozícii napríklad aj aktualizované požiadavky na víno v jednotlivých štátoch, resp. oblastiach sveta (USA, EÚ, Čína a i.), vrátane požiadaviek na označovanie produktu. Obdobný stav je i v iných vinohradnícko-vinárskych krajinách sveta.
V prípade vinohradníctva sa posudzuje šesť základných celkov: pôda a jej úrodnosť; zavlažovanie; založenie vinice a jej ošetrovanie; vegetačný pokryv pôdy; manažment chorôb a škodcov; zber a transport hrozna. V rámci základných celkov sú rozpracované, resp. sa posudzujú podcelky; napríklad v prípade pôdy a jej úrodnosti sú vypracované požiadavky, resp. štandardy pre nasledujúce podcelky: testovanie pôdy, organická hmota, zdravotný stav pôdy, kompost a vermikompost, vyplavovanie živín, dávkovanie dusíka (hnojenie dusíkom), organické hnojivá - hnojivá zo živočíšnej výroby, vedľajšie produkty z odpadových vôd, vedľajšie produkty z priemyselnej výroby, mulč (mulčovanie), zelené hnojenie, biologické aktivátory, hnojivá (povolené, zakázané, dávkovanie – aplikácia hnojív), kvapalné hnojivá, splašky - odpadové vody, zmiešané hnojivá, tepelná sterilizácia, spaľovanie vegetácie, zasoľovanie.
Certifikácia vyžaduje minimálne tri roky súladu so štandardami pre organické pestovanie - rok prihlásenia do registrácie (registračný rok, resp. konverzný rok C0); rok 2 - t.j. konverzný rok 1 (C1; je to časové obdobie od 12 mesiacov po dátume začatia registrácie certifikačnou organizáciou do 24 mesiacov po dátume začatia); rok 3 - t.j. konverzný rok 2 (C2; časové obdobie od 24 mesiacov po dátume začatia registrácie do 36 mesiacov po dátume začatia); od 4. roku je plne certifikované ekologické pestovanie.
Pôda a jej úrodnosť
Cieľom systémov ekologického vinohradníctva je udržiavať a zvyšovať úrodnosť pôdy a život podporujúcu schopnosť pôdy, vrátane jej biologických, fyzikálnych a chemických zložiek. Dôraz sa kladie na význam pôdnej organickej hmoty a pôdnej flóry a fauny a na dosiahnutie (udržanie) cyklov a tokov živín a organických látok, ktoré zachovajú a zvýšia úrodnosť pôdy a humusu.
Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.