Ošetrenie kukurice proti škodcom

Na konci 23. a v priebehu 24. týždňa bola v celej kukuričnej oblasti dosiahnutá suma efektívnych teplôt (SET) 360d° (denných stupňov Celzia), ktorá signalizuje začiatok kladenia vajíčok víjačky kukuričnej (Ostrinia nubilalis). Optimálny termín pre chemický zásah - suma 550d°C je v najteplejších oblastiach, preto je vhodné ošetrovať podľa typu zvoleného insekticídu.

Signalizačná správa

Biologická ochrana

Spočíva v zavesení kapslí prípravku so živými osičkami Trichogramma pintoi a Trichogramma evanescens, ktoré kladú vajíčka do vajíčok víjačky kukuričnej a mory bavlníkovej, kde prebieha celý ich vývoj. Prvú aplikáciu treba urobiť na začiatku kladenia vajíčok víjačky zavesením kapsúľ v pároch na najvrchnejší list, druhú po 7 až 10 dňoch. Táto metóda je efektívna pri predpokladanom napadnutí 25 percent a viac rastlín. V kukurici siatej je povolená dávka 100 kapslí na hektár v dvoch aplikáciách, v kukurici cukrovej až 150 kapslí v troch aplikáciách. Ďalší prípravok obsahuje obsahuje len osičku Trichogramma evanescens. Je formulovaný pre leteckú aplikáciu.

Chemická ochrana

K dispozícii je prípravoks účinnou látkouchlorantraniliprole, odporúčaný je začiatku liahnutia húseníc a postrek zopakovať v mliečnej až fyziologickej zrelosti, max. dvakrát za vegetáciu. Sú to kontaktné a požerové insekticídy z triedy antranildiamídov. Expozícia v toxickej dávke vedie v dôsledku ochrnutia k bezprostrednému zastaveniu príjmu potravy s plným účinkom o 2 až 4 dni od ošetrenia. Účinkuje tiež ovicídne a ničí všetky larválne štádia citlivých druhov hmyzu.

Ošetrenie húseníc víjačky 7 až 10 dní po dosiahnutí maxima náletu motýľov do svetelných lapačov požerovými a dotykovými jedmi s repelentným účinkom na báze pyretroidov: deltamethrinu a lambda-cyhalothrinu. Lambda-cyhalothrin, patrí do skupiny syntetických svetlostabilných pyrethroidov. V priebehu niekoľkých minút dochádza k dezorientácií a zastaveniu žeru, nasleduje ochrnutie a úhyn hmyzu. Protipožerový a repelentný účinok tiež prispieva k účinku ochrany plodín, zahrňujúci prevenciu prenosu vírusov hmyzom. Vyznačuje sa rýchlou účinnosťou a dlhým reziduálnym pôsobením. Použite max. dvakrát za sezónu s odstupom 12 dní. Rovnako používajte aj prípravok na báze cypermethrinu (povolený aj na zunčavku jačmennú na kukurici). Účinná látka cypermethrin vyvoláva opakovanú depolarizáciu nervových membrán, nasledovanú kŕčom a úhynom jedinca. Nepôsobí systémovo, je neprchavý a vo vode takmer nerozpustný.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down