16.10.2015 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Osev ozimín v SR postupuje, v regiónoch bol ukončený osev repky

Osev ozimín v SR postupuje, podľa dostupných údajov bol v regiónoch ukončený osev repky. "Jesenné práce boli však v druhej polovici týždňa vzhľadom na nepriaznivé daždivé počasie pozastavené na väčšine územia Slovenska," uviedla pre TASR k stavu jesenných prác hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

V regiónoch západného Slovenska (Bratislava, Nitra, Trnava, Galanta, Levice, Komárno) poľnohospodári podľa nej už takmer skončili so zberom slnečnice, keď pozberali 95 % osiatych plôch. "Zber kukurice, aj ostatných jesenných plodín, vzhľadom na vývoj počasia stagnoval. Kukurica je pozberaná z približne 20 % plôch. Zber cukrovej repy pokračuje podľa harmonogramu cukrovaru, doteraz bolo pozberaných 30 až 40 % výmer," spresnila.
Poľnohospodári z Trenčianskeho kraja podľa Holéciovej majú v týchto dňoch vhodné podmienky na prípravu pôdy. "Doteraz osiali približne 3327 hektárov (ha) pšenice ozimnej, 239 ha jačmeňa, 375 ha raže, 81 ha triticale a 2358 ha repky ozimnej," priblížila.
V regióne Veľký Krtíš podľa informácií hovorkyne začala s jesennými prácami zatiaľ približne polovica subjektov. "Podľa dostupných informácií im však práce prerušujú časté zrážky. Výnosy plodín sú zatiaľ podpriemerné," podčiarkla hovorkyňa SPPK.
Informovala zároveň, že zber zemiakov je v okrese Stará Ľubovňa tesne pred záverom. "Podľa priebežných výsledkov je vyoraných približne 90 % plôch s priemernou úrodou 19,5 tony (t)/ha," doplnila.
"Poľnohospodári v regióne Vranov nad Topľou v minulých dňoch pre nepriaznivé počasie nepokračovali v zbere jesenných plodín. Pripravovali pôdu na sejbu ozimín," dodala.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down