14.06.2023 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

OSN: Zničenie priehrady na Ukrajine ohrozuje potravinovú bezpečnosť

Pretrhnutie Kachovskej priehrady na Ukrajine bude mať obrovský vplyv na globálnu potravinovú bezpečnosť.

Povedie k zvýšeniu cien potravín a môže spôsobiť problémy s pitnou vodou pre státisíce ľudí. Uviedla to v utorok Organizácia Spojených národov (OSN). TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
        K pretrhnutiu priehrady, ktorá je súčasťou vodnej elektrárne Kachovka na Rusmi okupovanom území Ukrajiny, došlo v skorých ranných hodinách 6. júna. Následné záplavy prinútili tisíce ľudí, aby opustili svoje domovy. Regiónu hrozí ekologická a humanitárna katastrofa.
        Nie je jasné, čo presne spôsobilo pretrhnutie priehrady, hoci nórski seizmológovia a americké satelity zachytili niečo, čo vyzerá ako výbuch. Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú z jej zničenia.
        Šéf humanitárnej pomoci OSN Martin Griffiths pre BBC povedal, že pretrhnutie priehrady môže mať významný vplyv na potravinovú bezpečnosť. Celá oblasť, ktorá smeruje k Čiernemu moru a Krymu, je obilnicou nielen pre Ukrajinu, ale aj pre svet, upozornil.
        "Už teraz máme problémy s potravinovou bezpečnosťou a som si istý, že ceny potravín sa budú zvyšovať," skonštatoval Griffiths.
        Poukázal pritom na zaplavenie poľnohospodárskej pôdy, čo spôsobí obrovské problémy pri zbere, ale aj sejbe budúcej úrody a bude mať vplyv na globálnu potravinovú bezpečnosť.
        Ukrajina a Rusko sú dvaja z kľúčových svetových producentov poľnohospodárskych komodít a hlavní hráči na trhoch s pšenicou, jačmeňom, kukuricou, repkou, repkovým olejom, slnečnicovými semenami a slnečnicovým olejom.
         Griffiths uviedol, že od rezervoáru s pitnou vodou, ktorý sa nachádza za priehradou, je závislých až 700.000 ľudí. Bez čistej vody im hrozia choroby, pričom deti sú v takejto situácii najzraniteľnejšie.
        Dodal, že škody takéhoto rozsahu na civilnej infraštruktúre sú v úplnom rozpore s medzinárodným humanitárnym právom vrátane ženevských konvencií.
        "Ktokoľvek to urobil, porušil ženevské konvencie," vyhlásil na záver.

(tars)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down