24.04.2023 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Osveta včelárstva a snaha o záchranu skanzenu

Osveta včelárstva a tiež snaha o záchranu jedinečného včelárskeho skanzenu - bola zámerom Včelárskych slávností, ktoré 22. apríla zorganizovalo Slovenské poľnohospodárske múzeum, Slovenský zväz včelárov a Nitrianska organizácia cestovného ruchu. Akcia sa uskutočnila pri príležitosti 100. výročia založenia včelárskych spolkov v Nitre.

„Cieľom podujatia je propagovať včelárstvo ako remeslo, včely ako opeľovačov a tiež spropagovať aj náš včelársky skanzen, ktorý roky pustne a s miestnymi včelármi zbierame peniaze na jeho obnovu,“ uviedol Vladimír Koppan, vedúci Slovenského poľnohospodárskeho múzea (SPM) v Nitre. Podujatie tak malo aj charitatívny rozmer a návštevníci mohli úsilie včelárov podporiť kúpou „charitatívneho“ guláša, kúpou lístka na vlak (1 euro z každého predaného lístka na vlak išlo na účet obnovy včelína), kúpou tombolového lístka, vďaka ktorému sa zapojili do súťaže o zaujímavé ceny či vďaka dobrovoľným príspevkom.
Zmyslom Včelárskych slávností však bolo predovšetkým ukázať verejnosti fascinujúci svet včiel a včelárstva, zdôrazniť význam včiel pre ekosystém a potrebu ich ochrany, význam výsadby stromov nektárodajných druhov a upriamiť pozornosť na ekologické aktivity, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu ekologických podmienok v krajine.

Podujatie určené najmä rodinám s deťmi sa konalo v poľnohospodárskom skanzene, ktoré je organickou súčasťou Slovenského poľnohospodárskeho múzea. A aj vďaka príjemnému počasiu prišlo návštevníkov skutočne veľmi veľa. Zapojiť sa mohli do zábavných a edukatívnych aktivít, ktoré poskytli zaujímavé informácie o fascinujúcom živote tohto hmyzu.
Súčasťou programu bola Včelárska vandrovka, prezentácia a predaj včelárskych potrieb, včelích produktov a degustácia medu. Zaujímavosťou bola Ulička regionálnych produktov s certifikovaným označením PONITRIE a NITRAVA, kde bol k dispozícii kvalitný med, medovina, medovníky, tekuté a sušené čili, ľanový textil a keramika.
Nechýbali odborné prednášky MVDr. Martina Staroňa o opeľovačoch, Rudolfa Moravčíka o využití včelích produktov či Občianskeho združenia Zoborské včely o tom, ako začať včeláriť. Súťažilo sa O najlepšiu medovinu, deti mohli vidieť bábkové divadlo, ale aj vyrobiť si včelí domček, rámiky, mini hávedník alebo kvetináč pre ucholaky. Hostia sa mohli odviezť vlakom Nitrianskej poľnej železnice a prezrieť si tak celý skanzen a tí najmenší sa aj povoziť na elektrickom vláčiku.

Ukážka - viď sekcia VIDEÁ.

Viac sa dočítate v odbornom týždenníku Roľnícke noviny č. 17.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down