23.03.2015 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Otec Viney Ján Farkaš dostal v roku 2009 štátne vyznamenanie

Vyrobiť zdravý a lacný nápoj z hrozna, ktorý bude konkurovať kolovým a citrusovým nápojom – tak znelo štátne zadanie pre Vinárske závody v Pezinku pred viac ako 40 rokmi. Vďaka tomu vznikla nealkoholická Vinea, ktorá má svoje miesto na pultoch predajní dodnes.

Prírodný nápoj na báze hroznového muštu namiešal vedec a vynálezca Ján Farkaš spolu s tímom výskumníkov. Vinea vstúpila na trh v roku 1974 a už o rok na to získala ocenenie na medzinárodnom potravinovom salóne v Brne. Neskôr sa začala úspešne exportovať do USA a Kanady. V 80. rokoch sa preto stala na Slovensku nedostatkovým tovarom.
Od polovice 90. rokov nastal útlm a Vinea sa na isté obdobie dokonca prestala vyrábať, až do obnovy v závode Vitis Pezinok v roku 1997. Ochrannú známku a receptúru nápoja kúpila v januári 2008 spoločnosť Kofola na Slovensku, ktorá ju vyrába doteraz.
"Vinea vďaka svojim kvalitám prežila Nežnú revolúciu a aj po viac ako 40 rokoch opantáva svojich milovníkov iskrivou chuťou a vôňou. Jej výnimočnosť spočíva predovšetkým vo vysokom obsahu hroznovej šťavy," uviedla Jana Ptačinská Jirátová z marketingu spoločnosti Kofola ČeskoSlovensko.
Otec Viney Ján Farkaš získal v roku 2009 už po svojej smrti štátne vyznamenanie od prezidenta SR za významný príspevok k rozvoju Slovenska.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down