15.08.2016 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Otočný kalendár reprodukcie pre farmárov

Reprodukcia hovädzieho dobytka priamo ovplyvňuje ekonomiku chovu. Mlieko je na farmách produktom, ktorý predstavuje väčšinu ich príjmov. Mladý poľnohospodár Georg Giselbrecht objavil počas svojej praxe na farme dojníc v Kanade otočný kalendár reprodukcie. V súčasnosti predáva tri modely tohto kalendára už do celého sveta.

Medzi najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú ekonomické výsledky chovu hovädzieho dobytka a tým i úspešnosť poľnohospodárskych podnikov, patrí dobrá a pravidelná plodnosť kráv. Všeobecne je známe, že ideálny je taký stav, pri ktorom chovateľ získa od každej kravy jedno teľa za rok. Žiaľ, napriek všetkým znalostiam, skúsenostiam i pomoci odborných poradcov a inseminačných technikov, dochádza k neustálemu zhoršovaniu reprodukčných ukazovateľov. Následkom je teda nielen znížený počet prírastkov, ale i produkcie mlieka a vynakladanie vyšších nákladov na chované stádo.

Hodnoty ukazovateľov reprodukcie sú najviac ovplyvnené samotným chovateľom. Je nutné včas zaznamenať prebiehajúcu ruju a previesť insemináciu vo vhodnom čase. Obdobie státia na sucho predstavuje ekonomickú stratu  na mlieku nezískaného od dojnice ako aj menej teliat za časové obdobie, náklady na opakovanú insemináciu, náklady na jeden kŕmny deň krát počet dní obdobia státia na sucho. Na druhej strane stoja biologické potreby dojnice na regeneráciu a mobilizáciu organizmu na ďalšiu graviditu a následnú laktáciu.

Odpovede aj bez počítača

Kedy nastane najbližšie telenie a ruja a ktorú kravu treba tento týždeň zasušiť? Rýchle odpovede aj bez počítača zabezpečí kalendár reprodukcie od firmy farmergeorge. Ako tento kalendár v troch rôznych vyhotoveniach uľahčuje zvládnuť manažovanie veľkého stáda s 300 zvieratami, vysvetľuje príklad z praxe.

Viac v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 33.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down