05.01.2018 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Otužovanie ozimných obilnín je oneskorené

Spoločné výskumné centrum Európskej komisie zverejnilo novembrové vydanie MARS Bulletinu - monitoring poľnohospodárskych plodín v Európe, ktoré pokrýva obdobie od 1. novembra do 12. decembra.

Otužovanie je fyziologický proces, pri ktorom sa oziminy stávajú tolerantnými voči nízkym teplotám, čo im umožňuje prežiť obdobie mrazov, ktoré sa vyskytuje počas obdobia dormancie. Použitý MARS model  indikuje žiadnu alebo slabú toleranciu k mrazom na väčšine územia EÚ, okrem niektorých častí Fínska, Švédska a pobaltských krajín, ako aj niektorých miest v južnom Nemecku, Českej republike, na Slovensku a východnom Poľsku, kde sú oziminy v štádiu čiastočnej alebo pokročilej otužilosti. Na veľkých územiach okolo Severného, Baltického a Čierneho mora je otužovanie oneskorené a proces sa začal až koncom novembra. Okrem toho, v niektorých regiónoch sa vyskytla aj strata otužilosti kvôli teplejším klimatickým podmienkam, ako sú obvyklé. Situácia sa zlepšila v prvej polovici decembra, ale otužovanie ozimných obilnín je stále výrazne oneskorené.

Súčasné obdobie je citlivé, pretože vniknutie studeného vzduchu môže spôsobiť značné poškodenie mrazom v oblastiach, ktoré nemajú dostatočnú výšku snehovej pokrývky a oziminy majú nízku toleranciu voči mrazu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 1/2018

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down