18.05.2023 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovenálie 2023
V liptovskej obci Východná sa 11. júna (v nedeľu) uskutoční XIV. ročník celoslovenských ovčiarskych slávností - Ovenálie 2023.


Podujatie, ktorého cieľom je podporiť chov oviec a kôz na Slovensku, spropagovať tradičné ovčiarske výrobky a zaujímavou formou priblížiť prácu ovčiarov širokej verejnosti, zorganizoval Zväz chovateľov oviec a kôz na Slovensku - družstvo (ZCHOK) pod záštitou MPRV SR, Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR). Spoluorganizátorom je obec Východná. Začiatok je plánovaný o 9:30 hod., kedy začnú folklórne vystúpenia, oficiálne otvorenie bude o 10:00. Počas dňa vystúpia folklórne súbory z Liptova aj iných regiónov Slovenska.
Všetci návštevníci budú mať možnosť vidieť ukážky výroby syra a aj bryndze, ukážky strihania oviec a spracovania vlny. Nebude chýbať ani súťaž o najlepší ovčí a kozí syr - O Majstra syrára, ktorá sa bude konať pod odbornou garanciou ŠVPS SR, ako aj súťaž O najkrajšiu syrovú tortu.    
Uskutoční sa divácky atraktívny 14. ročník Majstrovstiev Slovenska v ťahaní syrovej nite. Účastníci sa pokúsia o prekonanie rekordu z roku 2018, keď súťažiaca Janka Mäsiarová vytiahla z 1 kg syreniny niť s dĺžkou 196,5 m. Tento rekord je oficiálne zapísaný v Knihe slovenských rekordov.
Program obohatí aj súťaž vo varení gulášu z ovčieho mäsa. Pre záujemcov o remeselné výrobky súvisiace s chovom oviec a kôz budú k dispozícii predajcovia takýchto produktov. Ovčiarsky gazdovský dvor ponúkne návštevníkom výrobky z ovčieho mlieka a ich ochutnávku. Pre všetkých priaznivcov jahňacieho, ovčieho a baranieho mäsa je pripravená ovčiarska tombola, kde je hlavnou cenou jahňacina na celý rok.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down