06.04.2023 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Oziminy po miernej zime dobre prezimovali a nebolo ich nutné vyorávať

Oziminy po miernej zime dobre prezimovali a nebolo ich nutné na jar vyorávať.

Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová v súvislosti s monitoringom jarných prác, ktorý komora podľa jej informácií spustila.
        Spresnila, že jarné práce na poliach sa v južne položených lokalitách Slovenska začali už v polovici marca. Na konci mesiaca už poľnohospodári ukončili sejbu jarných obilnín a hrachu.
        Priblížila, že v bratislavskom, trnavskom či nitrianskom regióne sejú cukrovú repu, slnečnicu a zemiaky. Poľnohospodári z okolia Galanty či Považskej Bystrice pridali k týmto tradičným jarným prácam aj prípravu pôdy na zakladanie tzv. biopásov, ktoré patria k novým, zeleným prvkom na slovenských poliach. Majú spestriť polia a prilákať na ne aj viac opeľovačov vrátane včiel.
        V severne položených oblastiach Slovenska podľa Holéciovej postupne končia s osevom pšenice jarnej a jačmeňa jarného. Na poliach v oblasti Turca pozorujú veľké škody po "nájazdoch" premnoženej lesnej zveri. Aj z tohto dôvodu preto SPPK začala okrem monitoringu jarných prác s monitoringom škôd na plodinách, ktoré spôsobí počas roka lesná zver alebo iné škodlivé činitele.
        "Poľnohospodári nám po miernej zime napríklad avizujú, že v lokalitách Trnavského okresu, Senice čo Galanty sa zvýšila populácia hraboša. Rovnako budeme sledovať aj stav úrody po jarných mrazoch. Ovocinári aktuálne v ovocných sadoch zisťujú, akú daň si vypýtala séria viacerých po sebe idúcich intenzívnych mrazivých nocí. Predbežné informácie hovoria o škodách najmä na marhuliach a broskyniach," doplnila.
        Hovorkyňa SPPK dodala, že výrazné ochladenie, sneh a daždivé počasie v okresoch Bardejov, Stropkov, Svidník, Michalovce či Sobrance spomalilo aj sejbu jarných obilnín.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down