23.01.2014 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

P. Mihók: Rok 2014 by mohol byť rokom "okysličenia" našej ekonomiky

Rok 2013 znamenal zavŕšenie krízových dopadov na ekonomiku SR, v niektorých sektoroch, napríklad v stavebníctve, dokonca ich vyvrcholenie. Uviedol to vo štvrtok (23.1.) na 17. ročníku konferencie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Základné makroekonomické proporcie vývoja ekonomiky Slovenska v roku 2014 z pohľadu podnikov predseda komory Peter Mihók.

"Mnohé opatrenia vlády pôsobili skôr kontraproduktívne, aj keď boli vedené snahou znižovania rozpočtového deficitu, čo sa zatiaľ darí len v percentuálnom poklese jeho rastu, pri jeho súčasnom absolútnom narastaní," priblížil P. Mihók.
Za jednoznačne pozitívny krok zo strany vlády považuje predseda SOPK naštartovanie systému lepšieho výberu daní a akcentovanie princípov daňovej disciplíny. "Je to jediná cesta, ako následne cez znižovanie daní a odvodov podporiť firmy, ktoré sa správajú zodpovedne a súčasne znižovať podiel čiernej ekonomiky v štáte. Čierna ekonomika predstavuje jednu z hlavných deformácií podnikateľského prostredia a často likviduje tých, ktorí sú zodpovední," zdôraznil.
"Rok 2014 by mohol podľa môjho názoru predstavovať určité 'okysličenie' našej ekonomiky aj v kontexte očakávaného mierneho oživenia ekonomík krajín EÚ. Toto zdravé nadýchnutie už životne potrebujeme, lebo práve ono zlepší sentiment v oblasti podnikania za predpokladu, že vláda nepristúpi k ďalším krokom, ktoré by mali negatívny dopad na správanie sa ekonomických operátorov," poznamenal P. Mihók.
"Verím, že v dôsledku ďalšieho znižovania daňových únikov sa bude tiež znižovať úroveň dane z príjmov právnických osôb a opätovne sa vrátime k niektorým otázkam odvodového zaťaženia. Vstupujeme však do obdobia, kedy sa nám efektívne začínajú prejavovať negatívne dôsledky dlhodobých deformácií, najmä v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu a inovačných politík. To by mali byť priority, ktoré by sme popri každodennej agende roku 2014 mali riešiť, lebo ich odkladanie môže mať na ekonomiku, ale aj celú spoločnosť fatálne dôsledky," dodal predseda SOPK. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down