Na nedávnom stretnutí pestovateľov sladovníckeho jačmeňa so spracovateľmi, šľachtiteľmi a s ďalšími odborníkmi, ktoré sa konalo v Bratislave, prerokovávali predovšetkým odrody jačmeňa, ktoré prvovýrobcom odporúčajú pestovať sladovne na Slovensku. Zároveň tam však odznelo aj viacero zaujímavých informácií, názorov a postrehov. Tu sú niektoré z nich.
BRATISLAVA. Jana Shepperd, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPAS) , charakterizovala súčasnú situáciu v tomto odvetí. Konštatovala, že sa znížila spotreba klasického piva, čo viedlo aj k logickému zníženiu spotreby sladu.
Napriek tomu však slovenský slad zostáva našou najvýznamnejšou agrokomoditou, určenou na export.
Podľa slov prezidentky SZVPAS sa v ostatnom období spotreba piva na Slovensku stabilizovala, ale výroba piva u nás mierne klesá. Na úkor spotreby klasického piva rastie spotreba nealkoholického piva ako aj spotreba radlerov.
Napriek všetkým týmto okolnostiam zostávajú sladovnícky jačmeň a slad aj naďalej zaujímavými agrárnymi komoditami. Jačmeň sa síce v ostatnom období na Slovensku pestoval na menších plochách, zato však rástli a stabilizovali sa jeho úrody.
Z ďalších slov prezidentky SZVPAS potom vyplynulo, že na Slovensku sa ročne vyrobí až 250-tisíc ton sladu, a z toho až 200-tisíc ton ide na export.
„Kvalita sladu sa začína už výberom vhodnej odrody sladovníckeho jačmeňa,“ konštatovala Jana Shepperd.
Pohľad spracovateľa
Pohľad spracovateľa na kvalitu jačmeňa z hľadiska jeho vhodnosti na výrobu sladu potom priblížil Ing. Adam Brincko z firmy Heineken Slovensko Sladovne, a.s., Hurbanovo.
(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)