07.03.2017 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PD Sokolce – „našim najväčším benefitom sú ľudia“

Žitný ostrov – najväčší riečny ostrov v Európe, označuje sa aj ako najúrodnejšia oblasť Slovenska a je aj najväčšou zásobárňou kvalitnej pitnej vody v strednej Európe. Práve tu, medzi Malým a Veľkým Dunajom hospodári jeden z najväčších poľnohospodárskych podnikov Slovenska – PD Sokolce. Samé naj, no opodstatnene.

rn reportáž

„Vznik poľnohospodárske družstva v Sokolciach sa datuje ešte do roku 1976, kedy došlo k zlúčeniu družstiev Sokolce, Brestovec, Bodza, Holiare a Bodzianske Lúky. V novodobých časoch sme sa nerozpadli, práve naopak, od roku 1997 sa k nám postupne pridali ďalšie družstvá - Trávnik, Čičov, Nová Dedinka pri Senci, Veľký Meder a nakoniec v roku 2010 Lipové,“ predstavil históriu vzniku PD Sokolce jej hlavný agronóm Ing. Mikuláš Balogh a k výmere pôdy a k činnostiam dodal: „Hospodárime v 25 katastroch na 6 963 hektároch poľnohospodárskej pôdy, čo nie je málo. Popri rastlinnej výrobe máme silnú živočíšnu výrobu.“

Živočíšna výroba napreduje 

Živočíšna výroba je zastúpená dvomi odvetviami a to chovom hovädzieho dobytka a chovom ošípaných. „Máme 750 dojníc slovenského strakatého dobytka, denne doja 25 litrov mlieka na kravu, čo je veľmi slušný výsledok.“ Podľa M. Balogha je to dané systematickým napĺňaním pred niekoľkými rokmi vytýčeného cieľa. Na jeho dosiahnutie pripravili primeranú technológiu dojenia, ustajnenia a špičkovú výživu. Na vysokej úrovni je aj odchov teliat, kde už po narodení majú vytvorené všetky predpoklady pre správny fyziologický vývoj a dosahovanie vysokej úžitkovosti v dospelom veku.

„Okrem chovu dojníc máme aj chov býkov pre produkciu mäsa. Taktiež chováme 6000 kusov ošípaných vo výkrme v prípade ktorých máme prírastkovú váhu okolo 700 gramov, pri býkoch je to niečo cez jeden kilogram,“ povedal M. Balogh. Výsledky v produkcii mlieka a mäsa svedčia o úzkej spolupráci rastlinnej a živočíšnej výroby, pretože prvým krokom k úspešnosti je, zabezpečenie kvalitných objemových krmív z vlastnej produkcie.

Technické zázemie

Rozsiahli a silný strojový park odpovedá požiadavkám intenzívnej výroby v podniku a obhospodarovanej výmere pôdy. Za posledné 2 - 3 roky kompletne vymenili všetky veľké traktory. V poľnohospodárskom družstve pracuje denne 200 ľudí, z toho v rastlinnej výrobe do 30. Podľa M. Balogha je to málo na tie hektáre, ktoré obhospodarujú, aj preto potrebujú výkonnú mechanizáciu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down