Pekáreň Penam Slovakia neuvažuje o úprave súčasných cien pekárenských výrobkov. Počas dnešnej návštevy ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomíra Jahnátka v nitrianskej pekárni to povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Peter Živický.
Podľa jeho slov sú ceny dlhodobo negatívne nastavené a nezodpovedajú realite, zároveň je veľký tlak obchodných reťazcov i spotrebiteľov na udržanie cien. „Budeme radi, ak sa nám podarí dnešné ceny udržať. Kompenzujú nám straty z minulého roka, kedy sa výška vstupov zásadným spôsobom nepreniesla do konečných cien.“ Podľa ministra Jahnátka je pekárenstvo dlhodobo v strate, štát však nemá možnosť zasahovať do cien produktov. „Hľadá sa optimálny model medzi konečnou cenou pekárenského výrobku a nákupnými cenami potravinárskej pšenice. Tá cena nie je stabilná, stále kolíše, je to otázka dohody medzi pekármi, mlynmi, prvovýrobcami.
Súčasné nákupné ceny potravinárskej pšenice sa pohybujú v priemere na úrovni 140 eur za tonu. „Na východnom Slovensku sú ešte nižšie, medzi regiónmi sú výrazné rozdiely,“ tvrdí minister. Podľa jeho slov prebytok pšenice na európskom trhu znamená, že určitý čas sa ešte bude pšenica držať na nižších výkupných cenách, v novom roku však začne stúpať. „Brusel je pripravený, ak ceny klesnú pod určitú hranicu, spustiť intervenčný mechanizmus. Štáty začnú intervenovať tieto nákupy, aby tie ceny nepadli úplne niekde dolu. Zatiaľ však tento stav nie je avizovaný,“ potvrdil Jahnátek.
Penam Slovakia, člen skupiny Agrofert, patrí so štyrmi pekárňami a štyrmi mlynmi k lídrom na slovenskom pekárenskom trhu. Zamestnáva 1125 ľudí a dosahuje ročný obrat zhruba 70 miliónov eur. „Napriek tomu, čo sa týka rentability, sme na nule. Museli sme robiť opatrenia, zatvorili sme dve nerentabilné prevádzky. Podnikanie v potravinárstve je momentálne najhorším odvetvím v rámci Agrofertu,“ skonštatoval Živický. Napriek tomu firma investovala 1,4 milióna eur do novej výrobnej linky. Spoločnosť vyrába ročne 40.000 ton výrobkov. Ročne vyrobí 15,2 milióna kusov chleba, ktoré by poukladané na seba dosiahli výšku zhruba 5700 Eiffelových veží . „Ročne vyrobíme 404 miliónov kusov pečiva. Rožkami uloženými za sebou by sme 1,5-krát obtočili zemeguľu,“ skonštatoval Živický. Vyrobenými vianočkami by pekári dokázali vydláždiť cestu z Bratislavy do Mníchova, čo je 504 kilometrov. Na výrobu týchto produktov spotrebujú ročne 30.000 ton múky, 836 ton kvasníc a 19 ton hrozienok.
(tasr)
-mag- (15.10.2013)