18.12.2017 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Perspektívni producenti živočíšnych bielkovín

Vtáky, najmä zdomácnené, sa vysokým podielom zúčastňujú na výrobe živočíšnych bielkovín pre ľudskú výživu. Využívajú sa rôzne druhy vtákov rozdielne v jednotlivých svetadieloch. Hlavné hydinové produkty sú vajcia a mäso v prevahe mladej hydiny, v menšom podiele „starej hydiny“ po vyradení z produkcie.

Na produkciu vajec sa chovajú hlavne sliepky, menej kačice (Ázia), husi, perličky, japonské prepelice, pštrosy a holuby. Na výrobu mäsa sa vykrmujú kurčatá, morky, kačice, husi, perličky, japonské prepelice, pštrosy, holuby a pernatá zver. V niektorých oblastiach juhozápadnej Ázie sa konzumujú tepelne upravené embryá kurčiat a kačíc.
Expanzia počtu obyvateľstva a rýchlosť rastu individuálnej kúpnej sily, sú dva najdôležitejšie faktory, ovplyvňujúce budúce požiadavky po bielkovinách živočíšneho pôvodu. V súčasnej dobe sa každým rokom zvyšuje svetová populácia o 80 miliónov ľudí, pričom medziročný nárast sa spomaľuje. Zatiaľ čo v 60. rokoch dosahoval ročný nárast počtu obyvateľov sveta okolo 2 %, teraz sa toto číslo pohybuje okolo 1,3 % a po roku 2015 sa počíta s poklesom pod 1 %. V poslednom polstoročí došlo k 50-percentnému nárastu svetovej populácie. V roku 2015 z toho v Afrike žilo 15,75 %, Ázii 60,16 %, Oceánii 0,50 %. Najväčší nárast populácie bol v Afrike 82,55 %, v Južnej Amerike a Karibiku 47,07 %, Ázii 37,03 %, a v Európe pokles – 5,17 %.
Rast populácie na Zemi bude podmienený hospodárskym, spoločensko-ekonomickým vývojom (vojny, nepokoje, migrácia, rozširovanie chorôb, účinky klimatických zmien a hlavne výživou). Ukazuje sa, že svetová populácia najviac rastie v najchudobnejších krajinách (o 26 %), menej v menej vyvinutých krajinách o 4,2 % a vo vyspelých krajinách len o 2,4 %. S globálnym ekonomickým rastom sa spomaľuje nárast počtu obyvateľov. Zatiaľ čo na jednej strane ekonomický rast redukuje nárast populácie, na strane druhej sa zvyšujú požiadavky na kvalitné potraviny. Hrubý národný produkt na jedného obyvateľa sa celosvetovo zvyšuje, a to najmä v rozvinutých krajinách. Hoci 60 % svetovej populácie žije v Ázii a ich výživová úroveň je oveľa nižšia ako v rozvinutých zemiach, v budúcnosti sa očakáva obrovský nárast populácie, ale aj zvýšenie výživovej úrovne.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 51.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down