01.07.2011 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pestovanie sóje nie je len cieľom

Sója je výbornou predplodinou - nedegraduje pôdu, nezhoršuje bilanciu uhlíka a pomáha udržiavať produkčný potenciál pôdy. V neposlednom rade napomáha reprodukcii a udržaniu pôdnej úrodnosti. V ostatnom období význam sóje stúpa aj z hľadiska jej využitia vo výžive ľudí.

V spoločnosti Matex Veškovce (časť Veľkých Kapušian), okres Michalovce, sa pestovaniu sóje venujú už niekoľko rokov. Produkcia sóje im pomohla vyriešiť a racionálne sa vysporiadať s problémami výrobnej rôznorodosti a reštrukturalizácie rastlinnej výroby. Vizitkou sóje je vysoká kvalita a štandardne vysoká konkurenčná schopnosť na európskom trhu s agrárnymi komoditami. Tým garantuje spoločnosti Matex finančný profit.

Chýba im vlaha

„Sóju pestujeme na takmer 600 hektároch. V týchto dňoch pociťujeme značný deficit vlahy. Podľa našich meraní nám od 15. marca spadlo len 34 mm zrážok. Z pohľadu dlhodobého priemeru je to o 20 mm menej ako potrebujeme. Porasty sóje sú v dôsledku sucha nižšie, ale zdravé. V uplynulých týždňoch sója „žila“ najmä zo zásob vlahy zo zimných mesiacov. Ak nenastanú v ďalších dňoch extrémne výkyvy počasia a spadne primerané množstvo zrážok odhadujeme úrodu sóje na úrovni 2,6 – 2,9 tony z hektára,“ hovorí Ladislav Kováč, konateľ spoločnosti Matex.
Skúsenosti z predchádzajúcich rokov ukazujú, že ani dobrá úroda nemusí byť predpokladom prílevu financií do pokladnice spoločnosti. Rozhodujúca je cena produktu. A na ňu majú slovenskí pestovatelia sóje len malý dosah.

Cenu určujú iní

„Cena sóje sa kreuje nielen mimo Slovenska, dokonca ani nie v Európe, ale na amerických burzách. Z toho pohľadu máme nevýhodu nielen my, ale aj iní európski producenti. Naša sója putuje do Maďarska a Rakúska. Na domácom trhu ostáva len tretina z našej produkcie. V minulom roku sa nám podarilo speňažiť tonu sóje za 340 eur. Vzhľadom na zvýšenie cien energií, DPH, ale aj stále rastúce ceny vstupov by sme boli relatívne spokojní, ak by tohtoročná cena vzrástla oproti vlaňajšku o 15 percent,“ dodáva Ladislav Kováč.
Južná časť Východoslovenskej nížiny (VSN) býva prezentovaná ako dokonalá obilnica. Pravdou však je, že v tomto regióne prevládajú pieskovité až glejovité pôdy, ktoré si vyžadujú väčšie investície ako v klasických nížinatých oblastiach. Platí to v plnej miere aj o kolobehu zrážok.
„Sóju máme zasiatu na 623 hektároch. Napriek tomu, že v regióne boli lokálne dažde, v našom chotári to bolo v ostatných mesiacoch len necelých 50 mm, čo je menej ako dlhodobý priemer. Porasty sóje sú oproti minulému roku redšie a nižšie. O úrode sa dnes ťažko hovorí, ale ak by bola na úrovni 2,2 tony z hektára, boli by sme vzhľadom na poveternostné pomery spokojní. Za optimálnu cenu považujeme úroveň 385 – 390 eur za tonu,“ hovorí Andrej Sokol, predseda predstavenstva spoločnosti Agroreál Streda nad Bodrogom v okrese Trebišov.

Dobrá predplodina

Spoločnosť Agroreál je významným podnikateľským subjektom v Medzibodroží, ale aj spoločnosťou, kde poznatky s pestovaním sóje pretavujú do širších súvislostí.
„Naša spoločnosť vlastní malý mlyn. Využívame ho na spracovanie vlastnej produkcie pšenice na múku. Pšenicu pestujeme na výmere 850 hektárov. V našich podmienkach, ale nielen u nás, sa ukazuje sója ako vynikajúca predplodina práve pre pšenicu. Z toho pohľadu je pestovanie sóje nielen cieľom, ale aj prostriedkom na dosiahnutie efektivity v rastlinnej výrobe,“ konštatuje Andrej Sokol.
ŠTEFAN VARŠANÍK

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down